Pravidla pro správné zazimování venkovního bazénu
Celoroční užívání venkovních bazénů v našich klimatických podmínkách bohužel není možné. Díky moderním bazénářským technologiím si koupací sezónu sice můžeme výrazně prodloužit - avšak ještě před příchodem mrazů je bezpodmínečně nutné bazén řádně zabezpečit a zazimovat.
Jak na věc:
Zazimování bazénu není příliš složitá práce. Správné zazimování od nás však vyžaduje jistou sumou znalostí o technologiích, které používáme. A také si na to musíme vyhradit dostatek času, pokud to chceme řešit svépomocí. Další možnost je, že se obrátíme na svého dodavatele bazénu, zda by to nevyřešil za nás. Kvalitní bazénářská firma by tyto „zazimovací“ služby měla nabízet (či nám alespoň poradí).
Smyslem procesu zazimování je ochrana bazénu a bazénové techniky před zimním počasím – a to tak, aby bazén příští rok šel jednoduše a bezproblémově zprovoznit. Nutné je hlavně celkové vyčištění bazénu, odvodnění filtračního systému (a veškerého potrubí) a odpojení (či úplná demontáž) některých typů techniky.
V kostce řečeno: Před zimou musí být celý bazén čistý (včetně příslušenství). V potrubí nesmí být žádná voda. A venku nesmí zůstat žádná technika, kterou by zimní podmínky mohly poškodit. A také nezapomeňme vložit do vody dilatační plováky a vyčistit bazénový filtr.
Bazén není třeba úplně vypouštět:
Mnoho lidí vypouští před zimou z bazénu veškerou vodu. Úplně vypouštět bazén se ale zpravidla nedoporučuje. Většina typů dnešních zapuštěných bazénů vyžaduje odpuštění vody jen pod úroveň nainstalovaných technologií (trysky, skimmery, protiproud...). Odpouštění bazénu se schůdky konzultujte s vaším dodavatelem.
Voda v bazénu však před zazimováním musí být čistá - a také se doporučuje ji preventivně ošetřit pomocí speciálního zazimovacího roztoku. A vždy se rozhodně vyplatí vložit do bazénu dilatační plováky – proti rozpínavým účinkům ledu na bazén. Za zvážení též rozhodně stojí zakrytí bazénu (pokud bazén nemáme zastřešen).
Kdy je čas na zazimování bazénu:
S přípravou bazénu na zimu je dobré počkat až do doby, kdy průměrné denní teploty klesají pod 10°C. Při teplotách pod 10°C se totiž již téměř nemnoží mikroorganizmy, které kazí vodu. A do této doby udržujeme v chodu bazénovou techniku na čištění vody – i když se v bazénu už nekoupeme.
Publikováno: 13. 10. 2017
Kategorie: Bazény a relax