Jak správně vybrat travní směs?

Toužíte po zahradě, na kterou bude radost pohledět, ale nevyznáte se v široké nabídce travních směsí? Než se pustíte do samotného založení trávníku, měli byste si zodpovědět několik klíčových otázek. Důležitý je především plánovaný způsob využití, nicméně roli hraje také náročnost údržby (kolik času strávíte péčí). A samozřejmě se musíte podřídit i půdním a klimatickým podmínkám svého pozemku.

Není směs jako směs

Výběr travní směsi není radno podcenit, protože má zásadní vliv na vlastnosti a charakter trávníku. Raději si proto nechte poradit od odborníků, kteří se v problematice orientují a doporučí vám vhodnou variantu. Jednotlivé travní směsi mají různou recepturu. Důvodem je požadavek na konkrétní vlastnosti, jako jsou výška, odolnost (vůči vlhku, suchu, chladu, chorobám...), ale také mohutnost či šíře listové čepele.

Jaký typ trávníku potřebujete právě vy?

Je-li vašim cílem zatravněná plocha na vysoké estetické úrovni, zvolte okrasnou travní směs . Počítejte s tím, že tento typ trávníku je náročnější na podmínky i údržbu. Neobejde se bez pravidelného zavlažování a dostatečného přísunu živin. Perfektního výsledku nedosáhnete bez vertikutace (prořezávání travního trnu). Vybíráte-li travní směs na zahradu, která bude sloužit k aktivní relaxaci (tzn. po trávníku budou běhat děti a domácí mazlíčci...), vyberte si ze směsí, které lze charakterizovat jako „zátěžové“. K hlavním požadavkům patří rychlá regenerace v případě poškození. Chystáte-li se zatravnit problematickou část pozemku, pro kterou je typická kombinace slunné polohy a chudší či písčité půdy, měli byste si vybrat v nabídce směsí určených do suchých podmínek. Tyto druhy trávníků sice rostou pomaleji, ale nerozhodí je krátkodobé nedostatky vláhy. Na opačném pólu nabídky najdete směsi určené do stínu. A kde okrasné i jiné travní směsi najdete? Poohlédněte se po nich u specialistů na www.ryhos.cz.

Publikováno: 13. 01. 2019

Kategorie: Pěstování a údržba

Autor: Lucie Vrána

Tagy: jak vybrat travní směs | typy travních směsí