Jak řešit topení na chalupě či chatě

Chcete si prodloužit letní sezónu na chalupě nebo byste rádi uprostřed přírody strávili letošní Vánoce? Možná vás láká práce na home office z chalupy a rádi byste si ji užili i v zimě. V každém případě je v chladném období roku potřeba topit. Na chalupě obvykle není k dispozici možnost připojení na dálkový rozvod tepla jako v paneláku, takže je potřeba najít vhodné topidlo pro vaše letní sídlo. Možností je poměrně dost. Vybírat byste měli především s ohledem na dispozici vaší chalupy, její umístění a také vnitřní klima. Jaký typ vytápění tedy zvolit na chalupu a jak ho přizpůsobit vašim potřebám?

Základní pravidla pro vytápění chalupy

Pokud má vaše chalupa vysoké výpočtové tepelné ztráty, vaše topení nebude nikdy ekonomické. Zateplení nemusí znamenat jen pořízení polystyrenového obalu. Pomůže i výměna oken, izolace střechy nebo podkroví. Ve staré chalupě je ale potřeba před zateplením vyřešit hydroizolaci stěn, jinak se vám snadno stane, že stěny po výměně oken a tedy i snížení výměny vzduchu mezi vnitřním a venkovním prostředím začnou plesnivět.

Plíseň se může objevit i v případě, kdy chalupa není delší dobu užívána, typicky v zimě. Vlivem nízkých teplot a vlhkosti může začít plesnivět nábytek, praskat omítka, ale i vodovodní potrubí. Těmto problémům lze předcházet pravidelným temperováním domu.

Co je temperování a proč se používá?

Temperování je proces udržování určité teploty a relativní vlhkosti v interiéru. Ideální vlhkost vzduchu v domácnosti by se měla dlouhodobě pohybovat okolo 50 %. Doporučené teploty závisí především na četnosti a periodicitě používání. Prostory, které jsou po celý rok trvale neobývané, se doporučuje temperovat na teploty mezi +10 °C a +15 °C. Ideální relativní vlhkost v domě by se pak měla pohybovat mezi 40 a 60 %.

Pokud je chata využívána pouze příležitostně, například o víkendech nebo během dovolené, stačí udržovat teplotu okolo +5 °C a relativní vlhkost mezi 30 a 50 %. Pro udržení vlhkosti v přijatelných mezích je potřeba chalupu také pravidelně větrat.

Druhy vytápění vhodné na chalupu

V případě volby vhodného topení na chalupu se zamyslete nad potřebami konkrétního typu víkendového bydlení. Z hlediska vytápění bude mít jiné potřeby malá zděná chata, kamenná venkovská chalupa po babičce a horské stavení ze dřeva uprostřed lesů. Pro každý typ domu je potřeba zvolit vhodné topidlo či jejich kombinaci.

Krbová kamna nebo rovnou krb

Kamna na dřevo vytvoří ve vaší chatě nebo chalupě útulnou atmosféru a představují tak ideální vytápění chalupy v horách. Navíc dřevo je obnovitelný zdroj energie, který nijak nezatěžuje životní prostředí. Pokud ho máte k dispozici dostatek, může vás vytápění chaty vyjít poměrně levně. Dřevo se hodí i na vytápění kamenné chalupy, která není pravidelně využívána.

Teplo ze dřeva si nejlépe vychutnáte v krbových kamnech nebo v otevřeném krbu. Ostatně s tím můžete počítat při případné rekonstrukci chalupy. Pro tento způsob vytápění nepotřebujete ale žádné inženýrské sítě, proto ho můžete využít i v chatě stojící na odlehlém místě. V případě vytápění otevřeným ohněm ale buďte obezřetní a nikdy nenechávejte zapálený krb bez dozoru. Na místě je také pravidelná kontrola a revize komína. Riziko vzniku požáru od otevřeného ohně hrozí zejména u dřevěných chat a chalup.

Některé kusy nábytku obsahují pro tento případ tzv. zpomalovače hoření, které svojí přítomností zpomalují postup ohně při požáru. To je sice užitečné. Tyto látky představují ale zdravotní riziko především v kuchyni, kde přicházejí do styku s potravinami a vážou se na prachové částice. Prevencí jejich nežádoucího působení je pravidelné udržování čistoty v kuchyni včetně stírání prachu. Tím ostatně výrazně snížíte i riziko případného vzniku požáru.

Keramická topidla

Keramická topidla využívají výborných tepelně izolačních vlastností keramických článků. Pro svůj provoz sice potřebují elektřinu, ve srovnání s přímotopy jsou však provozní náklady zhruba o třetinu nižší. Keramická topidla se díky absenci ventilátoru hodí do dětských pokojů, ložnic, ale i koupelen. Využijete je spíše ve venkovské chalupě jako doplněk k dalšímu typu vytápění. Ve vzduchu vytápěném keramickým topidlem se může snižovat vlhkost. Proto je vhodné se poohlédnout po nabídce radiátorů se zabudovaným zvlhčovačem vzduchu, které vaše domácí klima zpříjemní.

Tepelné čerpadlo

Jednou z ekonomičtějších možností vytápění je instalace vzduchového tepelného čerpadla, které odebírá teplo ze vzduchu a přenáší ho do domu. Výhodou teplovzdušného vytápění chaty je fakt, že je ekologické a úsporné. Má však jednu podstatnou nevýhodu - je vhodné především pro novostavby nebo budovy, které byly v posledních letech rekonstruovány, protože pro jeho provoz je zásadní dobrá izolace.

Samozřejmostí je také přívod elektrické energie, což může být problém, pokud máte chatu v horách daleko od civilizace. Tepelné čerpadlo do nezatepleného domu není příliš ekonomickým řešením. Účet za elektřinu by vás mohl nemile překvapit.

Elektrický přímotop

Pokud máte malou chatu, můžete topení doplnit elektrickými přímotopy, které jsou stále úspornější. Nutnou podmínkou jejich provozu je elektřina v chalupě, proto se hodí spíše na vytápění chalupy na vesnici. Jejich instalace a obsluha je snadná a lze je flexibilně přemisťovat. Pořizovací náklady jsou v případě elektrického přímotopu poměrně nízké alespoň ve srovnání s tepelným čerpadlem. Vyšší jsou ale provozní náklady.

Elektrická topidla jsou z tohoto důvodu vhodná na vytápění spíše malých chatek nebo je lze použít jako doplňková topidla například ke kamnům na dřevo. Některé elektrické přímotopy bývají vybaveny ventilátorem, který pomáhá teplo efektivně rozvádět po místnosti a tím zvyšovat účinnost topení. Ten může být hlučný především v ložnicích a také díky němu dochází ke zvíření prachu, což může vadit zejména alergikům.

Olejový radiátor

U olejového radiátoru si na zahřátí chvíli počkáte (několik desítek minut), protože chvíli trvá, než se topný olej uvnitř zařízení zahřeje, ale po vypnutí vás bude ještě chvíli hřát. Navíc nevíří prach a je tichý, takže je ideálním topením do ložnic. Jeho provoz je navíc velmi úsporný. Díky tomu je olejový radiátor vhodný na vytápění chalupy po celou zimu, případně jej můžete použít i na nepřetržité temperování domu.

Infrazářiče

Infrazářiče využívají sálavých vlastností tepla. Ohřívají vždy jen předměty a osoby v nejbližším okolí a fungují prakticky okamžitě. Z toho důvodu se hodí například pro přitápění na terase za chladnější noci nebo jako doplňkové topidlo ke kamnům na dřevo.

Vytápění plynem

Pokud má vaše chata plynovou přípojku, můžete zvážit použití plynového vytápění. Jedná se o nejdražší variantu, která je však také nejpohodlnější. Nemusíte se starat o zásoby dřeva nebo elektřiny a teplotu v chatě můžete regulovat pomocí termostatu. Pro tento typ vytápění však počítejte s nutností pravidelné údržby prováděné specialistou.

Solární energie

Pokud máte k dispozici dostatek slunečního světla a střechu orientovanou na jih, můžete k výrobě elektřiny pro svou chatu použít solární panely. Jedná se o ekologický a ekonomický způsob vytápění domu. Počáteční investiční náklady jsou poměrně vysoké, ale z dlouhodobého hlediska vám solární vytápění chaty může ušetřit spoustu peněz.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Dekorace a zařízení

Autor: Lucie Vrána