Jímka na vaší zahradě nemusí znamenat její zkázu

Konečně se vám splnil sen spojený s tím, že jste si pořídili nemovitost, nebo si postavíte nemovitost, u které bude také pěkná zahrada? Pokud ano, je dobré nezapomínat na to, zda je v konkrétní obci kanalizace. Pokud je, máte vyhráno. Pokud není, je třeba problém s odpadní vodou řešit jiným způsobem. Jak? Osvědčeným a levným řešením jsou dnes jímky.

Co je to jímka?

Nejprve se podívejme na to, co to vlastně jímky jsou. Dá se říci, že se jedná o hermeticky uzavřenou nádobu, do které je odváděna veškerá odpadní voda, která ve vaší domácnosti vznikne. Zde je následně shromažďována do doby, než je objednán odvoz dané odpadní vody. Jímka je kompletně vyčerpána a může i nadále dlouhodobě sloužit. Jde o celkem osvědčené řešení, které využívá mnoho lidí, třeba u svých:
  • rodinných domů,
  • menších chat,
  • chalup v horských oblastech.
Většina lidí má u svého domu pochopitelně i zahradu. A tak chce, aby ta nebyla pokud možno instalací jímky, ale i starostí o ni nijak narušena. Chcete to samé? Pokud ano, podívejte se na naše tipy.

Nejprve jímka, potom zahrada

Ať už stavíte, nebo třeba rekonstruujete nemovitost, pamatujte na jednu důležitou věc. Vždy by měla být prvním krokem instalace jímky. Nemusí se jednat o nic složitého. Dnes existují třeba i moderní samonosné jímky, u kterých máte jistotu toho, že stačí v podstatě jenom díra v zemi. Do ní se taková jímka umístí, napojí se vše potřebné a tím je hotovo. Není proto důvod obávat se jakkoliv náročných stavebních prací. Z toho mají obavy hlavně ti, kteří již mají částečně zvelebený pozemek a nechtějí si ho zničit třeba tím, že po něm bude jezdit těžká technika, bez které se mnohdy nelze v případě usnadnění prací obejít. Dodejme také, že eliminovat případné škody na zahradě v rámci instalace jímky lze celkem snadno. Teprve ve chvíli, kdy bude jímka v zemi, je třeba začít zvelebovat svou zahradu. Z důvodu výše zmíněného to nikdy nesmí být naopak. Když bude jímka zapojena a bude jímat odpadní vodu, už víte, že nebude potřeba žádny zásah a tak se můžete pustit do zvelebování.

Zvolte správnou velikost hned na začátku

Také je důležitou věcí to, že musíte zvolit správnou velikost jímky hned na samotném začátku. Tedy už při samotném výběru. Je dobré vědět, že každý osoba v domácnosti během měsíce vytvoří zhruba 3 metry krychlové odpadní vody. S ohledem na plánovaný termín vyvážení potom kupte správnou velikost jímky. Když totiž koupíte malou, může to být velký problém. Nejprve to začne tím, že vyvážení bude muset být velmi časté, což není nic dobrého. A tak vše může dojít až ke stavu, kdy se rozhodnete pro větší řešení. A to znamená pochopitelně zásah právě na vaší zahradě, který bude spojený s nutností vykopat stávající jímku, vytvořit větší jámu a instalovat novou. A když by to měla být betonová jímka, rozhodně počítejte s tím, že daná změna bude poměrně výrazný zásah do vaší zahrady. A vás tak nečeká nic jiného, než nutnost dalšího zvelebování. Když ale vyberete správně, není důvod se ničeho obávat.

Zvolte i správné umístnění jímky.

Ano, i to je nesmírně důležité. Proč? Pamatujte na to, že jímka se zcela pochopitelně musí vyvážet. A s tím jasně souvisí to, že jsou k tomu využívány fekální vozy. Pokud by měly pokaždé jezdit přes celou vaši zahradu, tak se to na ní hlavně v deštivém počasí výrazně negativně podepíše. Proto raději volte umístění jímky tak, aby k ní byl ze strany fekálního vozu bezproblémový přístup. Ideálně tak, aby vůz mohl zastavit na zpevněné komunikaci – třeba silnici či na příjezdové cestě k vaší garáži, a hadice mu bez problémů dosáhne k jímce, kde ji jenom napojí. I toto je krok, díky kterému se nebudete muset bát toho, že vámi pracně vybudovaná zahrada bude pravidelně ničena. A to vlastně jenom kvůli vaší chybě.

Publikováno: 19. 12. 2017

Kategorie: Zahradní stavby

Autor: Lucie Vrána

Tagy: co je jímka | samonosné jímky | výhody jímky