Renovuji, renovuješ, renovujeme (podlahu)
Jistě jste si kladli mnohdy otázku, jestli je lepší podlahu vyměnit za novou nebo ji jen zrenovovat. Samozřejmě, že se teď k tomu přidají další otázky, jako například má to cenu? Kolik mě to bude stát? Existuje na to příručka nebo se máme obrátit na profesionální firmu?
Na některé otázky je třeba odpovědět hned na jiné si třeba musíme chvíli počkat. Ovšem pokud jste doma pod kobercem objevili skvělou dřevěnou podlahu, která není vůbec zničená, jen jemně znečištěná, věřte, že jste právě objevili poklad a ještě jste ušetřili. A to nejen peníze nýbrž nervy. Taková renovace podlahy není zrovna jednoduchá záležitost a navíc to chce opravdu šikovné ruce. Takovou dřevěnou podlahu lze dobře zrenovovat už z toho důvodu, že se jedná o velmi kvalitní a pevný materiál, se kterým lze i po několika letech používání dobře pracovat. Navíc dřevo je, jak všichni jistě víme obnovitelný materiál, který nám dokazuje, že i když ho nyní spotřebujeme několik kubíků, vysadíme hned nové a stromy opět porostou.
Dřevo samo o sobě je nejen skvělým stavebním materiálem, který používali i naši předkové, ale má vynikající tepelně izolační vlastnosti, je také velmi příjemné na omak a vůni dřeva zná snad každý. Dřevěná podlaha vnáší do našeho domu určitý druh harmonie a můžeme se klidně chlubit i tím, že máme opravdu kvalitní podlahu, která dominuje našemu interiéru. Abychom samozřejmě udrželi její životnost, musíme se také o ni dobře starat.
Pokud máme pocit, že je podlaha znečištěná, není to žádná tragédie a do ruky si vezmeme vlhký hadřík a mýdlovou vodu. Je na dřevěnou podlahu jako dělaná a není potřeba nějaké přehnané čistící prostředky. Navíc žádné agresivní prostředky si ani v tomhle případě nemůžeme dovolit, podlaha by byla zničená a to by byla jistě škoda.
Co se týká renovace podlahy, jak už bylo řečeno na začátku, máme – li šikovné ruce, můžeme se pustit do toho. Ale doporučení zní, raději tuto práci přenechejme odborníkům. Za prvé jsou za to placení a za druhé, pokud si opravdu nejsme jisti, že tohle zvládneme, obraťme se na profesionály. Mají nejen praktické zkušenosti, ale dokážou i poradit s banálním problémem, který se dá jistě snadno vyřešit. Renovace podlah se dá uskutečnit prakticky na každém druhu dřevěné podlahy, pokud tedy nevykazuje stopy hniloby. V zásadě jde o několik etap renovace, které se musí dodržet, aby efekt samotné realizace byl co nejlepší. Broušení podlahy je první fází renovace, která je velmi důležitá. Vždy když se ze starého kousku dělá nový, musíme ho nejdříve dobře očistit. Platí to i o staré podlaze. Jestliže chceme mít ze staré dřevěné podlahy opět novou a pěknou, musíme odstranit veškeré nečistoty, starý lak a nátěr, který tomu předcházel. Proto se používá nejdříve broušení na hrubo. Je to jediný a osvědčený způsob, jak se zbavit starého a nevzhledného povrchu. K tomuto účelu jsou určeny velmi kvalitní a výkonné brusky, které jsou dnes vybaveny i odsávacím vakem, který slouží přímo na odběr prachu z broušení. Ovšem kraje místnosti je lepší vybrousit třeba roční bruskou. Dostaneme se až ke kraji stěny a nemusíme mít obavu, že zničíme malbu. Co se týká prkenné podlahy, je třeba odstranit vyčnívající hřebíky, aby při přehlédnutí nezničili brusku.
Pokud podlaha vykazuje větší mezery mezi jednotlivými prkny, pokud jsme objevili dolíky nebo dokonce díry, je třeba vše řádně zatmelit. K tomu je určený speciální podlahářský tmel, který se nanáší buď celoplošně, nebo jen na postižená místa. Po vytvrdnutí se opět brousí a brousí a brousí. Tentokrát dohladka. Poslední broušení je velmi důležité neboť jak budeme mít hladkou podlahu, takový bude prakticky vzhled podlahy a její povrchové úpravy. Tady jde zejména o lakování, olejování nebo voskování. Co je lepší způsob takové povrchové úpravy, nám může poradit právě odborník.
Publikováno: 11. 03. 2019
Kategorie: Stavba a rekonstrukce