Druh podlahy vybírejte podle vzhledu, vlastností i náročnosti údržby

Když se rozhodnete pro novou podlahu, vždy je velmi důležité zvážit, jestli půjde o to správné řešení přímo pro vaše konkrétní použití. Jednotlivé vlastnosti a případné výhody či nevýhody se totiž liší podle použitého materiálu. Od toho se bude odvíjet i náročnost údržby. V článku najdete informace o jednotlivých druzích podlah a doporučení, jak se orientovat při výběru.

Podlahy s menšími nároky na údržbu

Pokud se nechcete zbytečně zaobírat údržbou podlahy, vyberte si takovou variantu, která je spíše nenáročná. To splňuje například vinylová podlaha. Díky umělému materiálu je dostatečně odolná a zároveň vhodná pro pohodlné vytírání bez nutnosti použití speciálních přípravků. Podobně na tom jsou i nejrůznější PVC podlahy, u kterých oceníte snadnou údržbu a v mnoha případech i poměrně jednoduchý způsob pokládky.

Kvalitní podlahy s výbornou životností

Oproti tomu kvalitní dřevěná podlaha vyžaduje o trochu větší nároky na údržbu, kdy je dobré kromě klasického vytírání přidat také pečující a ochranné přípravky. Podobně na tom je i laminátová podlaha. U obou z nich je navíc potřeba dávat pozor na přílišné použití vody. Na tyto podlahy tak nejsou vhodné parní mopy ani podobná zařízení, která pracují s větším množstvím vody. Na druhou stranu však tyto podlahy nabídnou příjemný povrch a při správné péči i velmi dlouhou životnost.

Vždy je důležitá i správná pokládka

Aby mohla vybraná podlaha opravdu naplno splnit svůj účel, je potřeba nejenom vybrat vhodný typ a kvalitní značku, ale zaměřit se také na styl a provedení pokládky. Plovoucí podlaha většinou vyžaduje dostatečně srovnaný a pevný podklad v podobě stěrky. Kromě toho jsou nezbytnou součástí i nejrůznější izolační podložky. Ty pomáhají snižovat tepelné ztráty, ale zároveň tlumí i kročejový hluk, což může být důležité hlavně v bytových domech.

Publikováno: 21. 02. 2022

Kategorie: Interiér

Autor: Lucie Vrána