Jak vybrat lednici na chatu či chalupu

Nákup nové lednice by se mohlo zdát jako jednoduchá záležitost, při níž stačí pár kliknutí a lednici máte do pár dní u vás doma. Ale koupi tohoto spotřebiče byste neměli uspěchat, protože byste už vzápětí mohli litovat špatné volby. Cena tu totiž rozhodně nehraje tu nejdůležitější roli.

V tomto článku se zaměříme na to, jak vybrat ledničku na chatu či chalupu, ale velmi obdobně můžete samozřejmě postupovat i v případě, že si kupujete lednici do svého bytu či domu. Výběr chladniček je dnes totiž neskutečně široký a je velmi složité nejen se v nich orientovat, ale i správně pochopit jednotlivé parametry, které výrobci uvádějí.

Přitom leckteré z nich jsou při výběru té nejideálnější lednice zcela zásadní – třeba hlučnost, spotřeba elektrické energie, energetický štítek, objem a moderní funkce. Rozdíly jsou také mezi klasickou ledničkou, americkou lednicí a do interiéru mnohem lépe zapadající vestavnou chladničkou.

Na velikosti záleží

U lednice na chatu či chalupu se jistě budete zaměřovat především na její velikost. Na chatě totiž trávíte mnohem méně času než doma, takže málokdo potřebuje mít obří americkou lednici. Stejně tak zvažte, jestli na chatě potřebujete kombinovanou lednici (tedy tu spojenou s mrazákem) nebo zda vám postačí samostatná lednice.

Vyrábějí se i malé lednice, která jsou pro většinu chatařů naprosto ideální – vejde se do nich vše potřebné, nezabírají zbytečně moc místa a dobře pasují i do menší chatové kuchyně. Na trhu jsou navíc dostupné i malé ledničky s mrazákem (také skromným, ale pro chataření plně postačujícím), takže nepřijdete o žádný komfort.

Většina chatařů sahá právě po těchto variantách, protože je jasné, že chata má menší kuchyň než rodinný dům, takže je nutné všechno v ní vyladit do posledního detailu, aby se veškeré spotřebiče i nábytek nejen dobře vešly, ale aby umožnily využívat co nejvíce svých funkcí. Zařídit si malou kuchyň je skutečné umění, ale když se to podaří, mohou se v ní odehrávat učiněné zázraky.

Otázka spotřeby energie

Při výběru lednice je dobré zaměřit se na oblast elektřiny. Prostudujte si dobře parametry uvedené na vybrané lednici a zvažte, jestli se vám vyplatí a nebudete kvůli ní zbytečně platit vysoké účty za elektřinu. Některé lednice i v dnešní době skutečně hodně „žerou“.

Pokud nechcete šlápnout vedle, zaměřte se v první řadě na takzvaný energetický štítek, který má každý spotřebič. Ten vás pomocí barev a písmen informuje, jak úsporná daná lednice je. Úplně nejlepší je kupovat chladničku s energetickou třídou A++. Pokud se rozhodnete pro spotřebič s energetickou třídou A, tak oproti předchozí zmíněné variantě může mít spotřebu energie až o několik desítek procent vyšší. O energetické třídě B ani nemluvě – a nižší třídy v současnosti už v tuzemských obchodech až na výjimky nenajdete.

Chata bez elektřiny

Řešit spotřebu elektřiny je sice hezké, ale chladnička na chatu může mít i „nulovou“ spotřebu. Jak je to možné? Zkrátka proto, že v dané chatě není elektřina zavedena. Lze tento problém vůbec vyřešit, když lednice proud potřebuje? Samozřejmě, že ano.

Pokud nemáte přívod elektřiny, plynu a třeba ani přivedený vodovod, je to nejen dobrodružné bydlení, ale je i mnohem náročnější. Těmto diskomfortním "detailům" musíte přizpůsobit celou řadu vyžadovaných spotřebičů a bez ledasčeho se z donucení budete muset obejít. I problematika vhodného uspořádání a vybavení kuchyně se najednou zdá jako velmi složitá a leckdy neřešitelná.

Ale přesto nemusíte panikařit - lednice na chatu bez elektřiny se dá pořídit, a to ve formě plynové neboli absorbční lednice. Takové malé ledničky jsou ostatně velmi oblíbené i u majitelů karavanů, dají se používat při kempování a díky své menší velikosti jsou snadno převozitelné kamkoliv potřebujete. Pro menší kuchyň na chalupě jsou tak naprosto skvělým řešením.

Další funkce chladniček

Při výběru chladničky nejen na chatu a chalupu byste se měli pečlivě začíst i do dalších parametrů uváděných výrobcem. Podstatný je například mrazící/chladící výkon. Pokud je lednice v tomto ohledu výkonnější, je to samozřejmě lepší, ale velmi často je to spojeno také s vyšší spotřebou elektrické energie. Pro občasný víkend na chatě je to tedy možná až příliš zbytečný parametr.

Mnohem důležitější je hlučnost lednice. Možná se v jednotkách decibelů uváděných na štítku u lednice nevyznáte, ale i tak porovnávejte jednotlivé typy chladniček. Čím hlučnější lednice bude (tedy čím více decibelů u ní výrobce uvádí), tím víc vás může při pobytu na chatě rušit. Zvlášť pokud máte třeba kuchyň propojenou s jídelnou i obývacím pokojem, může se hlučná lednice snadno stát velmi rušivým elementem, který časem začnete doslova nenávidět. Proto hlučnost nepodceňujte a kupte si co nejtišší lednici.

Třetím důležitým bodem při výběru vhodné lednice je porovnání jejích funkcí. Dnes si můžete zvolit lednici se systémem MinFrost (mrazák se méně namrazuje, čímž se snižuje jeho spotřeba), vhodné je sáhnout po LED osvětlení vnitřku lednice (je úspornější než to od klasické žárovky). Dražší lednice nabízejí i moderní funkce jako True No Frost, SpaceMax, All-Around Cooling či technologii digitálního invertoru – ale ruku na srdce, při občasném pobytu na chatě nic z toho nepotřebujete a jen si kvůli tomu za jinak obyčejnou lednici výrazně připlatíte.

Co byste určitě neměli přehlédnout, je bod nazvaný klimatická třída. Jedná se o ukazatel značící do jakého prostředí je vhodné lednici umístit. A zajímat byste se o to měli zejména v případě, že plánujete venkovní kuchyň a mít lednici například trvale pod pergolou. V tom případě pro vás budou mít zkratky SN (značící požadovanou teplotu okolí od +10 do +32 °C), N (teplota okolí od +16 do +32 °C), ST (teplota okolí od +18 do +38 °C) a T (teplota okolí od +18 do +43 °C) budou velmi podstatné, protože pokud zvolíte špatně, bude to znamenat větší zátěž pro lednici a tím i větší spotřebu energie.

Bydlení na chatě

Úplně jiná situace nastává, pokud je vaše chata či chalupa určena k trvalému bydlení. Hodláte se v ní do budoucna usadit vy nebo tam třeba žijí vaši prarodiče? V tom případě musíte lednici vybírat úplně jiným způsobem než když máte chatu jen pro víkendové odpočívání. Například levné malé kombinované ledničky nejsou ideální volbou, protože jejich objem nebude dostatečný. Ale velké dvoudveřové lednice také nejsou nejlepším řešením, protože zabírají zbytečně moc místa.

Při výběru tedy zohledněte několik podstatných kritérií: jak velká je kuchyň na chatě, kolik lidí na chatě trvale žije, jestli potřebujete kombinovanou chladničku nebo máte samostatný mrazák a také co v lednici hodláte obvykle mít. Protože třeba i otázka správného uspořádání lednice vám může při výběru hodně pomoci.

Umístění lednice

Na problematiku toho, co do lednice umisťujete, v jaké formě a kam, se zaměříme trochu podrobněji. Každý člověk má totiž jiné nároky i stravovací návyky, takže každému vyhovuje jiný typ chladničky.

Pokud pravidelně vaříme na chatě, měli bychom mít lednici dostatečně velkou, aby se do ní všechny pokrmy pohodlně vešly – takže abyste tam mohli umístit třeba tři hrnce plus další potraviny.

Pro trvalé bydlení na chatě je rozhodně lepší pořídit si klasickou volně stojící lednici kombinovanou s mrazákem, aby se zbylé potraviny a zásoby daly i zamrazit a byly vždy po ruce. Pokud máte vhodné prostory, je ještě lepším řešením vestavná lednice, ale ne do každé kuchyně na chatě se dá umístit.

Vaření na chatě

Možná na svou chatu jezdíte pravidelně, možná na ní trávíte letní dovolenou a dost pravděpodobně se v ní setkáváte i se svými přáteli a příbuznými. V každém případě je srdcem každé chaty a chalupy její kuchyň a pak to, co hospodyňka dokáže vykouzlit ze svých zásob a receptů. Právě své recepty na chatu nezapomínejte vozit, protože s jejich pomocí můžete okouzlit široké okolí a celá vaše rodina jistě ocení váš um vyčtený z knížek nebo zděděný po babičkách.

Leckdo si dnes objednává jídlo na chatu z donáškových služeb, ale není to ono. Zkrátka na chatě a chalupě si chceme užít tu pravou, staročeskou atmosféru, klid v přírodě, odpočinout si a mít se po všech stránkách dobře. Takže chutné, kvalitní a domácí jídlo k tomu rozhodně patří – ať už jde o sladké dezerty, grilování, poctivý oběd nebo jen něco malého na zub.

Publikováno: 18. 11. 2022

Kategorie: Dekorace a zařízení

Autor: Lucie Vrána