Jak bezpečně používat koňský hnůj v zahradě?

Pravděpodobně už jste slyšeli o tom, že koňské hnojivo je velmi účinným druhem hnojiva, které dokonale vyživí vaši půdu. Podmínkou ale je, že se nesmí jednat o čerstvé hnojivo, protože to kromě tolik žádoucích živin, obsahuje také patogeny a semínka plevele. Použitím čerstvého hnoje v zahradě by tak došlo k rozšíření plevele a patogenů napříč celou vaší zahradou. To by mohlo z dlouhodobého hlediska zahradě spíše uškodit.

Kompostujte

Dobrým řešením je tedy koňský hnůj kompostovat. Přidat k němu můžete různé další složky, které byste přidali do klasického kompostu. Koňský hnůj se doporučuje kompostovat po dobu minimálně 3 měsíců. Každý týden hromadu kompostu obraťte a udržujte ji vlhkou, abyste podpořili proces rozkladu. Kompost by se měl zahřát na alespoň 80 °C a tuto teplotu si několik týdnů udržet. Pokud se procesu kompostování chcete vyhnout nebo si prostě nevěříte, můžete si zakoupit komerční, již zkompostovaný koňský hnůj. TIP: Správný zahradník nesmí zapomenout na kvalitní rýč

Zde nepoužívejte koňský hnůj

Koňský hnůj je bohatý zejména na dusík. To je prvek, který oceňují zejména listnaté rostliny, jako je listová zelenina, kapusta, česnek, růžičková kapusta, ale také rebarbora. Pokud byste je ale na druhou stranu použili na rostliny, u kterých chcete produkovat spíše plody a květ, neudělali byste dobře. Dusíkatá hnojiva se soustředí zejména na listové části rostlin. Takže podpoří růst „zelených“ částí (listy, stonky) na úkor plodů. A to nechceme u kvetoucích rostlin, ale také rajčat, papriky a dalších rostlin, které vytváří květy.

Použití na kvetoucí rostliny

Koňský hnůj je možné přidat do půdy kolem kvetoucích rostlin, ovšem za jedné podmínky. Musíte k němu přidat zdroje s vysokým obsahem fosforu nebo draslíku, jako je například kostní moučka, suchá melasa nebo rybí emulze. Tím se stane hnojivo výživné také pro tento typ rostlin.

Publikováno: 29. 07. 2022

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána