Terasa je pro mnohé nejoblíbenější částí domu. Nehodila by se i vám?

Teras okolo českých domů stále bývá pomálu. Nevím, proč tomu tak je, ale myslím si, že to je škoda. Terasa je totiž ideální spojnicí mezi interiérem a exteriérem domu.  Já osobně jsem milovníkem teras. Sama jsem před několika lety investovala do dřevěné terasy okolo celého dobu a zpětně musím podotknout, že se jedná o jednu z mých nejlepších investic. Jakmile se trochu oteplí, na terasu se prakticky stěhujeme. Takové letní stolování si v interiéru už vůbec nedokážeme představit.

S profesionálem, nebo svépomocí?

Co se stavby samotné terasy týče, tu samozřejmě doporučujeme přenechat profesionálům, i když zručný kutil, přizve-li si na pomoc druhého zručného kutila, by mohl zvládnout i stavbu terasy. Předem si ale rozmyslete, jakou terasu zvolíte, jestli klasickou dřevěnou nebo terasu z wpc.

Dřevěné terasy

Klasikou jsou samozřejmě dřevěné terasy, ze kterých přímo dýchá příroda. Mějte ovšem na paměti, že ne každé dřevo je pro stavbu terasy vhodné. Například společnost Au-Mex, s.r.o., což je jeden z nejvýznamnějších výrobců teras, má ve své nabídce terasová prkna z dřeva exotického (Bangkirai, Bukit, Merbau, Teak, Massaranduba, Garapa a Ipe) a jehličnatého (modřín sibiřský i slezský a impregnačně upravená borovice).

WPC terasy

Velkému zájmu se těší i wpc terasy, které se také nazývají terasami kompozitními. Ty jsou sice ve výsledku o něco dražší než terasy dřevěné, ale to, zač si připlácíte, je téměř nulová následná údržba. Zatímco dřevěnou terasu musíte pravidelně ošetřovat ochrannými oleji či laky, o wpc terasu se takřka nemusíte starat. Nepoškodí ji přímé sluneční záření, ani si na ní nesmlsne dřevokazný hmyz. Terasová prkna Twinson, jež opět najdete v portfoliu společnosti Au-Mex, jsou navíc maximálně ekologická, tedy oproštěna od jakýchkoliv škodlivin.

Zařizujeme terasu

I světoví designéři doporučují, abyste se k zařizování venkovní terasy postavili stejně jako k zařizování interiéru. Berte ji jako svůj venkovní obývák – samozřejmě s přihlédnutím na skutečnost, že do něj bude pršet (neplánujete-li si terasu zastřešit) a občas i foukat. To k tomu ale patří. Vybavte ji proto adekvátním nábytkem, dřevinami, chybět nesmí jídelní stůl a židle (opět z patřičného materiálu odolávajícímu větru a dešti). Nezapomeňte ani na pohodlné lehátko, houpací síť či sedací vak. Pak se budete potýkat jen s jedním problémem. Vaši terasu se budete zdráhat opustit.

Publikováno: 16. 03. 2019

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Lucie Vrána