I v zimě může vaše zahrada kvést. Jaké květiny vysázet do truhlíků?

Mysleli jste si, že v zimě musí vaše zahrada zét prázdnotou? Nemusí tomu tak být. Existují totiž květiny, které kvetou, i když všude okolo padá sníh. Nevěříte? Až tedy odložíte křovinořezy a elektrické sekačky, s nimiž zastřihnete trávník na požadovanou délku na zimu, informujte se v zahradnictvích o níže uvedených rostlinách, které se vyplatí zasázet do truhlíků právě v tomto období.

Čemeřice vynikne v každém truhlíku

I když je pravdou, že se čemeřice hlavně po třetím roku pěstování přesazují do záhonů, nikde se nepíše, že se jim nedaří ani v truhlících. V nich by měly sídlit právě zmiňované tři roky, kdy vám mohou dělat krásu na okenních parapetech, a to prakticky po celý rok. Pokud byste chtěli zajistit to, že budou skutečně kvést po celý rok, měli byste ke stávajícím přidat také cibulky jarních květin, jako jsou nízké narcisy nebo krokusy. Vyrostou hned, jak opadne sněhová přikrývka a po zimě vysílené čemeřice hezky doplní.

Větvičky jehličnanů doplní čemeřice na zimu

Jelikož však jaro je období, které je prakticky v nedohlednu, možná přemýšlíte nad tím, s čím je zkombinovat v truhlících nyní. Venku panuje zima (nebo alespoň to tak vypadá), proto místo nízkých narcisů nebo krokusů volte spíše jehličnany (stačí pouze větvičky). Vykouzlíte tím skutečně zimně vypadající truhlík, který bude na vašem okenním parapetu hezky vyčnívat. Na podzim se čemeřice doplňuje například o vřesy nebo vřesovce, dále hezky vypadá s hebe, drátovcem, starčekem, také s okrasným zelím nebo kapustou, jež mají typické podzimní barvy.

Na co si dát pozor?

Ať už se rozhodnete čemeřice zkombinovat s čímkoliv, měli byste si na jisté věci při pěstování dát pozor. I když jsou čemeřice skutečně nenáročné květiny, nemají zrovna v lásce polostín nebo stín. Při hnojení volte ideálně kompost, který zanechá půdu dostatečně vápenitou, nikoliv kyselou.

Publikováno: 28. 10. 2022

Kategorie: Pěstování a údržba

Autor: Lucie Vrána