Jarní čištění bazénu

Už se těšíte na novou sezónu? Na to jak se zchladíte ve Vašem bazénu až vypuknou velká vedra, zatímco Vaši sousedé budou závistivě zírat přes plot? Jo je to paráda mít bazén, ale taky starost. Jestli chcete, aby Vám bazén sloužil ještě řadu let a Vy jste se mohli rochnit v čisté nezávadné vodě, musíte se věnovat pravidelnému čištění bazénu.

Takovým velkým úklidem je jarní čištění bazénu. Jestliže jste si dali tu práci a pečlivě jste zazimovali bazén, ušetříte si práci s jarním úklidem. Jestliže jste bazén před zimou řádně vyčistili, ošetřili vodu a dobře ho zakryli, tak stačí očistit stěny nad úrovní hladiny a dopustit bazén.

Jarní úklid

Že jste zazimování bazénu odflákli? Tak mu to jarní péčí musíte vynahradit! Čeká Vás odstraňování nečistot a vodního kamene. Obstarejte si přípravek na usazeniny (čistič na povrchy bazénů s algicidním účinkem ve formě gelu) a naneste ho v koncentrované podobě a čtvrt hodiny nechte působit. Při velkém znečištění mu pomožte mechanickým dočištěním a poté opláchněte vodou.

V případě, že Vaším nepřítelem je jen běžná nečistota, vystačíte si s přípravkem na mytí bazénů ve formě roztoku. V tvrdé vodě se nabalují nečistoty na vápenaté usazeniny a tím vzniká prostředí, ve kterém si libují bakterie, viry a řasy. V tom případě napusťte bazén a poté aplikujte přípravek k maskování iontů solí, které způsobují zákaly a usazeniny. Přípravek sníží tvrdost vody, váže na sebe ionty kovů a vápníku a zabraňují vzniku usazenin. Můžete ho používat jako prevenci při napouštění bazénů a při každém doplňování vody. Dále proveďte kontrolu filtračního zařízení a vrhněte se na dezinfekci vody a úpravu pH.

pH není jen výmysl z reklamy na sprchový gel

Správná hodnota pH bazénové vody je 7,2 - 7,6. Na hodnotě pH závisí účinnost většiny dezinfekčních prostředků. Jestliže je pH nižší, korodují kovové části a zvýší se rychlost blednutí barev plastů a fólií. Při vysokém pH se z vody vylučuje vápník a dochází k zakalení vody. V okolí bazénu se může do vzduchu vypařovat více chlóru a tak může dojít k podráždění očních spojivek. Při běžném frekvenci používání bazénu se pH vody mění pomalu podle složení a tvrdosti vody. V měkkých vodách pH klesá a v tvrdých vodách pH stoupá. Hodnotu pH upravíte pomocí přípravku pH plus, který zvýší pH vody. Nebo naopak použijete přípravek pH minus, který snižuje pH vody. Musí být zapnuté filtrační zařízení, které zajistí správnou cirkulaci vody. Nepodceňujte dezinfekci Voda po prvním napuštění je plná mikroorganismů, které by mohly poškádlit Váš imunitní systém. Proto nezapomínejte na dezinfekci. K prvotnímu ošetření použijte přípravek k šokové úpravě vody s okamžitým účinkem. Prostě vyšokujte mikroby.

A co chlór?

Optimální hodnota chlóru je 0,3 - 0,6 mg/l. K udržení tohoto množství používejte rozpustné tablety. Existují už i multifunkční tablety, které obsahují látky proti tvorbě řas, stabilizují množství chlóru a pomáhají vyvločkovat nečistoty. Rada na závěr Jestliže máte na jaře vypuštěný bazén, tak ho očistěte těmito čistícími přípravky a před prvním napuštěním naneste přípravek na řasy v poměru 1:1. Bude působit jako projasňovač vody a bude likvidovat zárodky řas.    

Publikováno: 16. 04. 2012 / Aktualizováno: 18. 02. 2023

Kategorie: Bazény a relax

Autor: Lucie Vrána