Péče o zahradu v létě: Jak na to, aby vypadala ještě lépe?

Světe div se, ale zahrada skutečně vyžaduje péči i během letních měsíců, které si většina z nás pojí spíše s relaxací u bazénu nebo s grilováním. Můžete si však oddechnout, v létě se budete na zahrádce ohánět mnohem méně než na jaře či na podzim. Některým pracím se přesto nevyhnete – a právě díky tomu to u vás bude vypadat ještě o něco lépe, než kdybyste zahradničení na několik týdnů pověsili na hřebík.

Pečujte o trávník

Zelený koberec to v létě nemá snadné. Musí čelit vysokým teplotám, nízké vzdušné vlhkosti a nedostatku srážek. V případě většího sucha proto nezapomeňte na zálivku (ideálně na večer nebo v noci – pokud máte automatický závlahový systém) a v červnu či v srpnu aplikujte výživné hnojivo. Zároveň nezapomeňte průběžně odstraňovat plevel.

Dejte tvar živému plotu

Pokud se váš živý plot vyznačuje středním nebo rychlým růstem, měli byste mu v létě věnovat dostatečnou pozornost. První střih proveďte v červnu, druhý až v srpnu (v této době již budou větve znovu odrostlé). Ohlídejte si hloubku řezu – s plotostřihem či nůžkami (kvalitní modely vyrábí např. Husqvarna) si počínejte citlivě. Zmlazování a prosvětlování je vhodné provádět na jaře, kdy se dřeviny z většího zásahu rychleji zregenerují.

Pečujte o ovocné stromy

Řez ovocných stromů sice připadá na jaro, nicméně některé si přesto říkají o zásah i v období léta. Především jádroviny ve tvaru špalíru, palmety a štíhlého vřetene. Odřežte bujné výhony, ze kterých nechcete nové kosterní větve.

Sklízejte bylinky

V průběhu letních měsíců jsou bylinky plně vzrostlé a můžete je bez výčitek sklidit. Chopte se k tomu určených zahradnických nůžek (oproti běžným nůžkám jsou lehčí a lépe se nimi manipuluje), nastříhejte je a nechte vysušit na bylinářských sítech na suchém a temném místě.

Ohlídejte si škůdce

Mšice a mnoho dalších zástupců hmyzí říše jsou během léta mimořádně aktivní a mohou vaší zahrádce pořádně zatopit – žravé druhy mohou rostlinu zničit za několik dní. Buďte o krok před nimi a postarejte se o své rostliny pomocí ochranných přípravků.

Publikováno: 14. 06. 2020

Kategorie: Pěstování a údržba

Autor: Lucie Vrána