Jak se zbavit nežádoucích ptáků? Pomohou makety dravců, ultrazvuk i chemie

Obvykle sice ptačí zpěv při pobytu na zahradě či v přírodě vyhledáváme, jsou však i situace, kdy se naopak ptáků v blízkosti našeho obydlí chceme zbavit. Je znám nejeden případ toho, kdy datel vyklovával kuličky polystyrenu z čerstvě zateplené fasády ve snaze ozdravit dům. Mnozí zahrádkáři by mohli vyprávět o náletech špačků, kosů anebo zvonků na svoji čerstvě uzrálou úrodu. Jak ptáky odradit od ničení vašeho majetku a přitom jim neublížit? Existuje několik možností.

Akustické a ultrazvukové plašičky

Akustický plašič ptáků vydává autentické zvuky, které si drobní ptáci vyloží jako zvuky dravců. Tyto přístroje je navíc možné individuálně nastavovat a přizpůsobit na míru hlasitost, ale také je zapínat na dálku pomocí automatického systému. Nehodí se však do blízkosti lidských obydlí. V tomto ohledu jsou mnohem méně rušivé ultrazvukové plašiče ptáků, které vydávají vysokofrekvenční vlny na bázi ultrazvuku, které lidské ucho není schopno vnímat, ale zvířata je slyší velmi dobře a mohou na ně adekvátně reagovat. Klidně je můžete použít i u svého domu a rozhodně vám nijak vadit nebudou. Navíc jsou ekologické a zvířatům nijak neubližují.

Důležité je vyřešit napájení

Ultrazvukový plašič ptáků může být napájen bateriemi anebo solárními panely, které zaručí jeho funkčnost od jara do podzimu, což je právě období, kdy je chcete využívat. V případě, že budete chtít použít plašič ptáků uvnitř či v bezprostřední blízkosti budovy, má smysl napájet jej z elektrické sítě pomocí adaptéru. Plocha, kterou pokryje akustický či ultrazvukový plašič ptáků je obvykle velmi rozsáhlá. Dosahovat může i stovek metrů čtverečních. Proto dejte pozor na to, abysteplašič neumísťovali do bezprostřední blízkosti klece na ptáky, ve které chováte své andulky či papoušky. Ty by mohl signál přinejmenším znervózňovat.

Makety ptáků

Makety havranů, orlů, volavek, sov a dalších dravých ptáků patří k mechanickým odpuzovačům, k nimž lze mimo jiné zařadit také sítě proti holubům, hroty na parapety anebo barevné nafukovací balóny. Tyto zábrany mohou být zpočátku velice účinné, po čase si na ně ptáci ale obvykle zvyknou. Proto je dobré je kombinovat s chemickými přípravky, například v podobě sprejů vytvářejících lepivý povlak, který ptákům není příjemný.

Publikováno: 31. 01. 2022

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána