Dětské hřiště rozvíjí motoriku i myšlení

Pěkný udržovaný městský mobiliář je vizitkou každého města. Stav laviček, piknikových stolů, košů, stojanů na kola a další maličkosti výrazně ovlivní, jaký dojem si z navštíveného místa odnesete. Důležitou součástí městských mobiliářů jsou herní prvky pro děti a hřiště.

Jaké herní prvky jsou dnes v módě?

Doba jde kupředu. Staré kovové prolézačky, které znáte ze svého mládí, už dávno nefrčí, i když se stále ještě na některých hřištích vyskytují. Nesmrtelnou klasikou z dávných dob je skluzavka – ta už baví děti celých sto let. Na některých hřištích jsou dokonce i tobogány. Oblíbené jsou různé lanové pyramidy, bludiště a pavučiny, dále třeba dětské bouldery a různé houpadla či kolotoče.

Proč jsou dětská hřiště důležitá?

Kdo si hraje, nezlobí, praví staré, avšak stále platné moudro. Dokud mají děti co objevovat, nemají čas na vymýšlení lumpáren. Dětské hřiště plné zajímavých herních prvků je nekonečný zdroj zábavy. Vedle toho má správné hřiště také další přínos: pozitivně ovlivňuje vývoj motoriky a rozumových dovedností. Děti na prolézačkách trénují svou obratnost. Během hry musejí také přemýšlet, kam mají šlápnout, kde se bude nejlépe sedět, které místo poskytne nejlepší výhled apod. Jsou to sice triviální problémy, ale tím, že je dítě řeší, výrazně zlepšuje své kognitivní dovednosti. Že se vám to nezdá? Porovnejte aktivní hru na hřišti s tupým střílením počítačových postaviček a budete mít jasno.

Stav městského mobiliáře záleží také na lidech

Veřejný prostor je pro nás všechny, a tak bychom se o něj měli také všichni starat a chovat se k němu slušně. Nepoškozovat lavičky, nečmárat po zdi, nepohazovat odpadky po zemi… Škoda, že jsou někteří bezohlední a na veřejné prostranství vůbec nedbají. Zkusme alespoň dětem vštěpovat základní pravidla slušného chování a dbát na to, aby s herními prvky na hřišti zacházely s úctou.

Publikováno: 10. 08. 2019

Kategorie: Zahradní stavby

Autor: Lucie Vrána