Slunce a zahrada

Slunce a zahrada jdou zcela přirozeně k sobě. Slunce potřebují rostliny ke svému životu, plody k dozrávání. Zahrádkáři mohou využít slunce i k tomu, aby mohli využívat různé pomůcky. Slunce se může stát nejen pro zahrádkáře zdrojem elektřiny. Tuto elektrickou energii může pak používat pro další zařízení, které mu pomohou při získávání úrody, nebo pro napájení různých spotřebičů, nebo mobilních zařízení. [caption id=\"attachment_270\" align=\"aligncenter\" width=\"500\"] Kapková závlaha Irrigatia[/caption]

Zavlažování pomocí slunce

Každá zahrada potřebuje kromě slunce i vodu. Vše ve vzájemném poměru. Když je slunce příliš, je třeba zahradu zalévat. Velmi často se stává, že není na zalévání hodně času, je třeba to udělat rychle a když je čas. Vezme se hadice, a jednoduše se zalévá, i když pálí slunce. Tento způsob je sice rychlý, ale často dokáže zničit rostliny. Voda na listech funguje jako zvětšovací sklo a listy se spálí. Stejně to nedělá dobře půdě, půda po vyschnutí praská, a při dalším zalévání rychle mizí v prasklinách. Nejvhodnější je zalévání rostlin ke kořenům. To však vyžaduje čas a trpělivost. Řešením může být kapková závlaha. Voda se přivádí trubkovým rozvodem ke kořenům, a pomalu zavlažuje kořen rostliny. Aby se zahrádkáři usnadnilo zavlažování, může mu pomoci solární kapková závlaha. [caption id=\"attachment_269\" align=\"aligncenter\" width=\"500\"] Solární automatická závlaha Irrigatia[/caption] Trubkový rozvod je připojen k solárnímu čerpadlu, které čerpá vodu z připravené nádržky. Solární zavlažování nepotřebuje žádnou elektrickou zásuvku, princip solárního systému je v tom, že má zabudovaný solární panel, který zásobuje čerpadlo elektrickou energií. Je to jednoduché. Zavlažovat potřebujeme, když svítí slunce a neprší. Slunce pomocí solárního panelu dodává elektrickou energii pro čerpadlo. Slunce zasvítí, a čerpadlo začne čerpat vodu z nádržky, a pomocí trubkového rozvodu ho přivádí ke kořenům rostlin. Takto získávají rostliny průběžně stálou vláhu. Závlaha je šetrná, nespálí listy. V případě, že prší, slunce nesvítí, solární panel nevyrábí elektřinu, a čerpadlo zbytečně nepracuje. Solární automatické zavlažování je jednoduchý a účinný systém i v případě, že zahrádkář odjede na nějaký čas na dovolenou, nemusí se obávat, že mu zahrada nebo skleník vyschne.

Elektřina v zahradě

Slunce dokáže dodávat elektrickou energii nejen pro závlahu. Zahrádkář může využívat slunce jako zdroj energie i pro jiná zařízení. Fotovoltaické panely mění sluneční záření na elektrickou energii. Záleží na velikosti solárního panelu a jeho velikosti, aby splňoval požadované vlastnosti. Využívat se může jako solární nabíječka na mobil nebo tablet. Je to malý, přenosný panel, který se jednoduše umístí na slunné místo, a dokud se zahrádkář věnuje svým rostlinám, mobil se dobíjí. [caption id=\"attachment_271\" align=\"aligncenter\" width=\"500\"] Solární powerbank Xtorm Lava[/caption] Je třeba získat energii pro přístroje v zahradní chatce? Žádný problém, větší fotovoltaické panely dokáží dobíjet 12 baterie, z nichž můžeme pak napájet rádio, lednici, televizor, nebo osvětlení. Není nutná elektrická přípojka, zdrojem elektrické energie je slunce. Zahrada je místem nejen práce, ale i radosti a odpočinku. Slunce může pomoci při sklizni, ale může pomoci i zahrádkáři, aby strávil chvíle v zahradě i s moderními zařízeními.

Publikováno: 15. 08. 2017

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána

Tagy: kapková závlaha