Vinylová podlaha a její pokládka

Vinylové podlahy se dostávají stále výš na žebříčku oblíbenosti a začínají tak pořážet třeba laminátové podlahy. Proč bychom si tedy měli pořídit vinylovou podlahu a jaké jsou její výhody? Důvodů je hned několik. Mají nejen vynikající vlastnosti, ale jsou prakticky vhodné do každého prostoru, ale asi nejlákavějším důvodem pravděpodobně je jejich elegantní design.

Proč tedy vinyl

Výhod je hned několik a právě proto se vinylové podlahy staly velice úspěšné a oblíbené ve všech fázích. Tento materiál je odolný vůči oděru i vodě, je velice pružný, rozměrově stálý, oproti laminátu je pocitově teplejší, snadno se pokládá a je nenáročný na údržbu. Jeho vlastnost, kdy je odolný vůči vlhkosti, je jednou z hlavních bodů, kdy se rozhodujeme o nové podlahové krytině. Můžeme jej tak položit například v koupelně, kuchyni, ale i chodbě. Takže se nemusíme obávat, že se nám podlaha díky vodě znehodnotí. Navíc je můžeme pokládat nejen v jednotlivých vinylových dílcích, ale pokládka je možná i v rolích a to zejména ve velkých prostorách. Velice příjemným zjištěním je i fakt, že máme na výběr z nepřeberného množství dekorů, barev a vzorů a to od imitace všemožných druhů dřeva až po imitace dlažby či kamene. Ničím neobvyklým není například žula, mramor, ale i korek. Například takové dekory dřeva vinylových podlah působí velmi autentické. Jsou tedy výbornou volbou do kuchyní nebo koupelen, kde jsme si přáli mít dřevo, ale vzhledem k vlhkosti jsme museli zvolit jinou variantu.

Pokládka vinylové podlahy

Vinylové podlahy se pokládají dvojím způsobem a každý má své výhody. Pokládka plovoucím způsobem je velmi snadná a jednoduchá. Jistě to zvládne každý dobrý kutil. Tady se jedná o tzv. zacvakávací systém díky němuž se do sebe dílce jednoduše zaklapnou a máme hotovo. Výhodou tohoto systému je, že v případě poškození jednotlivých dílců je možné ten poškozený vyjmout a znovu položit nový. Není třeba zde tedy rozdělávat celou podlahu, je to takové podlahové puzzle. Můžeme tuto podlahu pokládat na původní, ale musíme mít čistý a hladký povrch. Tady by se mohlo stát, že by později byla nerovnost vidět.

Druhá možnost pokládky vinylové podlahy

Jako další varianta pokládky je klasické lepení vinylu. Můžeme jej lepit v dílcích nebo i v rolích, které se využívají zejména ve velkých místnostech a prostorách, jako jsou školy, nemocnice, restaurace a jiné veřejné prostory. Tato možnost pokládky je také o poznání složitější atak bychom měli tuto práci přenechat spíše odborníkům. Je potřeba k tomu odborné zkušenosti, aby celá práce proběhla tak , jak má a výsledek stál za to. Výhodou celoplošného lepení vinylových podlah je zejména možnost podlahového vytápění, jelikož dobře propouští teplo. Také vlhkost pro lepený vinyl není problém a jsou daleko levnější než plovoucí vinylové podlahy. je třeba ale dbát na to, aby povrch, na který budeme vinyl lepit byl čistý, hladký a rovný. Tento faktor je důležitý u všech podlah, takže bychom na to neměli zapomínat. Jen tak můžeme být s výsledkem celé realizace spokojeni.

Údržba vinylové podlahy

Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na údržbu takové podlahy, neboť jen tak nám bude sloužit ještě dlouhou dobu. Odhad je deset až dvacet let a to je jistě příjemné zjištění. Údržba takové podlahy vyžaduje pouze jednoduché setření bez nějakých chemických prostředků. Některé čistící prostředky obsahují i látky, které vytvářejí na povrchu vinylu ochranný film a chrání tak podlahu před poškozením. Zároveň zlepšují otěruvzdornost a zlepšují optiku celé krytiny, což zvyšuje jejich životnost a stálost.

Publikováno: 20. 02. 2019

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Lucie Vrána