Jak založit zahradní skalku?

Zahradní skalka je čím dál tím víc oblíbenější. Chtěli by jste si taky takovou založit, ale netroufáte si? Tak s naším návodem si klidně troufněte! Než se dáte do díla, rozmyslete si kombinaci kamenů, rostlin a keřů. Při výběru rostlin a keřů si zjistěte, jaké mají jednotlivé rostliny nároky na typ půdy, světelné podmínky a na údržbu. Pokud jste spíš takový kozel zahradník a chcete se hlavně kochat krásou Vaší skalky (o údržbu ať se starají sádrový trpaslíci), kupte si raději nenáročné keříky.
Na co si dát pozor při zakládání zahradní skalky?
  • naštudujte si nejběžnější druhy skalniček
  • zjistěte nároky jednotlivých rostlin a keřů
  • zjistěte rychlost růstu a rozměry jakých rostliny dosáhnou
  • udělejte si seznam rostlin a keřů, které chcete vysázet na své skalce
  • zahradní skalku můžete umístit do mírného kopečku nebo by měla navazovat na stěnu či zídku
  • dřeviny nevysazujte do popředí, hodí se do většího prostoru
Poloha skalky
Nejvhodnější je poloha na východní straně zahrady. Nikdy nebudujte skalku pod stromy.
Kámen pro tvorbu skalky
Rozhodně nepoužívejte směs různých druhů kamenů. Použít můžete vápenec, travertin, tuf, pískovec, opuka, břidlice, hrubozrnná žula, břidlice. Kameny by neměly mít příliš ostré hrany, ale zároveň by neměly být výrazně oblé až kulaté. Prostě tak akorát. Při rozmisťování kamenů se snažte dodržovat směr vrstev kamenů podle štěpení. Rovnejte  je tak, aby na sebe opticky navazovaly a nebyly jen jednotlivými body na zahradní skalce. Kameny mají estetickou funkci a zároveň tvoří krátkodobé a dlouhodobé přistínění, ochranu před větrem atd.
Půdní substrát
Každé rostlině a keříku dopřejte substrát, který potřebuje. Tudíž musíte počítat s tím, že s jedním druhem substrátu si nevystačíte. Neobejdete se ani bez písku a štěrku, který provzdušňuje půdu.

Publikováno: 15. 09. 2016

Kategorie: Pěstování a údržba

Autor: Lucie Vrána