Jak na pěstování sladkých brambor – batátů?

Ještě relativně nedávno jsme batáty vnímali spíše jako exotické zpestření. Dnes jsou oblíbenou pochoutkou pro stále více lidí. Ačkoliv se v mnohém podobají klasickým bramborám, mají jiné zbarvení a specifickou sladkou chuť. Můžete je konzumovat jako přílohu k libovolnému masu, ale zároveň jsou skvělým základem vegetariánské a veganské kuchyně. Ze zdravotního hlediska jsou ceněny jako účinná prevence před některými typy rakoviny, kardiovaskulárními onemocněními degenerativním očními nemocemi a depresemi. Chcete si je vypěstovat svépomocí, ale netušíte, jak na to? Přečtěte si, jak sázet batáty!

Bez sluníčka a dostatku místa to nepůjde

Chutné batáty vyžadují prostor a slunce. Nejlépe se jim daří v lehké, písčité a mírně nakyslé půdě. Bohatou úrodu naopak nečekejte v případě těžké, nevzdušné, jílovité a podmáčené půdy, která se nachází poblíž vodních ploch. Optimální PH je okolo 6. V těžší půdě sice rostou také, ale mají hrbolaté kořeny. Půda by měla být zpracována do hloubky min. 20 cm. Před vysázením do ní přidejte zralý kompost či jiné organické látky.

Kdy a jak sadit?

Vhodná doba pro vysazování batátů je na počátku května, případně dříve, kdy už nehrozí ranní mrazíky. Půda by v době vysazování měla mít v hloubce 10 cm alespoň 18°C. V případě nižší teploty nebudou růst vyživující kořeny. Brzké vysazení vede k oslabení úponků a malé vytěženosti kořenů. Chcete-li mít z úrody radost, pěstujte je na záhoně. Pro rostliny je největším zlem mráz a nízké teploty pod 5°C. Zjednodušeně se pěstování batátů skládá z přípravy záhonu, položení zahradnické fólie na záhon, vysázení sazenic a sběru úrody. Praktické tipy, které se vám budou při pěstování batátů hodit: - optimální rozestup sazenic je 120 cm mezi řádky (v případě menší plochy může být 70 – 100 cm) 30 – 40 cm v řádku - necháte-li vzdálenost mezi řádky větší, pravděpodobně budete moct na dané ploše pěstovat další plodiny – v našich klimatických podmínkách se nemusí chemicky ošetřovat, a navíc nerostou do výšky (tzn. nehrozí zastínění ostatních rostlin) - v případě ruční výsadby dávejte pozor, abyste neporušili systém zavlažování (na menších plochách lze batáty zalévat ručně) - střídáte-li místa pěstování jednotlivých plodin, batáty můžete na stejném místě pěstovat po čtyřech letech.

Publikováno: 10. 08. 2017 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Pěstování a údržba

Autor: Lucie Vrána

Tagy: batáty výsadba | jak pěstovat batáty | pěstování batátů