Koupací jezírko vás podpoří v pohybu i v odpočinku

Koupací jezírko je skvělý způsob, jak si užít výhody koupání v přirozenějším prostředí. Na rozdíl od klasického bazénu poskytuje koupací jezírko čistou vodu bez přiměsí chemikálií. Přírodní prostředí pomáhá uvolnit mysl, zatímco uklidňující voda poskytuje vynikající formu cvičení. Navíc je často jednodušší na údržbu než běžný bazén. Pokud ještě na své zahradě koupací jezírko nemáte, nastal čas o něm začít přemýšlet.

Když se představy stávají skutečností

Když zavřete oči, už to vidíte. Koupací jezírko na vaší zahradě a okolo něj spousta přírodních prvků, kaskády, fontány, kamínky a do jezírka ústící potůček. Samozřejmě uměle vytvořený. S trochou plánování a s pomocí zkušeného zahradního architekta je možné vaše sny splnit. Zahradní jezírko si můžete pořídit pro potěchu oka anebo pro plavání. Tak honem najděte plavky a v duchu do něj skočte. Jak se cítíte? Příjemně čistá voda na vlastní zahradě je k nezaplacení. Co říkáte?

Jaký tvar koupacího jezírka je optimální?

Optimální tvar koupacího jezírka závisí na jeho účelu. Užší a delší zahradní jezírka se snáze udržují a je v nich pohodlnější plavat. Pro koupání by vaše jezírko mělo být alespoň 10 metrů dlouhé a 2,5-3 metry široké. Nemusí však mít tvar obdélníku - můžete být kreativní. Pokud jde o tvar, může mít vaše jezírko tvar hrušky, elipsy, kapky, oválu anebo třeba kruhu. Záleží na vaší fantazii, ale také proporcích vaší zahrady. Myslete na to, že byste se do jezírka měli z každé jeho strany pohodlně dostat. Nebudete ho totiž jen používat na koupání, ale také bude potřeba ho čistit a udržovatOprava jezírkové fólie je mnohem jednodušší, pokud máte k jezírku dobrý přístup.

S jakým objemem jezírka počítat?

Objem jezírka by měl být přibližně 50 metrů krychlových pro koupání a plavání. Počítejte s tím při plánování i při výkopu. Nejedná se však o dogma - záleží na velikosti vaší zahrady a na tom, kolik místa chcete jezírku věnovat. Platí však, že ve větším jezírku se snáze nastolí biologická rovnováha a také se později snáze udržuje. Je jednodušší v něm vyhradit filtrační zónu a do ní osadit rostliny, které budou svými kořeny vodu filtrovat. Do většího koupacího jezírka také jednoduše zabudujete případné čerpadlo, které vám pomůže s čištěním vody v případě, že se biologická rovnováha naruší.

Publikováno: 22. 02. 2023

Kategorie: Bazény a relax

Autor: Lucie Vrána