Mince ze zlata mohou dobře fungovat i jako dárek

Nemáte-li příliš mnoho zkušeností s vybíráním vhodných dárků, buď se s někým poraďte, nebo pořiďte něco univerzálního. Dobrým příkladem je lahev dobrého moku pro pány, případně kytice a bonboniéra pro dámy. Flašku však dává každý. Chcete-li se přeci jen trošku odlišit, darujte dotyčnému zlatou pamětní minci.

Jejich cena může s léty stoupat

Mince nepatří pouze mezi dobré dárky pro muže, ale rozhodně je dokáže ocenit i nejedna žena. Po vizuální stránce se většinou jedná o krásné kousky, které není vhodné mít schované někde v šuplíku, ale měly by zářit někde ve vitríně. Vzhledem k tomu, že pamětní mince se vyrábějí primárně ze zlata, není jejich hodnota pevně daná, ovšem může se v čase měnit. V současné době je po žlutém kovu velká poptávka, a to nejen u šperkařů, ale hlavně v elektroprůmyslu, takže je vysoce pravděpodobné, že cena zlata, a tím pádem i cena samotných mincí, bude v několika následujících měsících a nejspíše i letech stoupat. Krom vhodného dárku se tak může jednat i o dobrou investici. Hlavně kousky z vysoce kvalitního zlata mohou mít v budoucích letech mnohem vyšší hodnotu než dnes.

Přidat můžete jméno i znamení zvěrokruhu

Mince už jsou často obohaceny o jména, případně je do nich vyryto znamení zvěrokruhu. Jména vycházejí z českého, potažmo slovenského kalendáře, tudíž jsou vhodným darem pro Čechy a Slováky mající svátek. Nicméně ne vždy musí být mince s vhodným jménem na skladě. Navíc je často potřeba přidat i příjmení, potažmo titul. Proto je v některých případech lepší koupit čistou minci a nechat ji upravit k obrazu svému u nejbližšího rytce. Obdobný postup je vhodné provést, pokud má mince sloužit jako dárek ku příležitosti výročí svatby. Krom jmen obou manželů se sluší přidat i nějakou formu blahopřání, byť krátkého. Proto je v tomto případě lepší volit větší minci, na kterou se toho vleze přeci jen více.

Publikováno: 11. 09. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána