Oranžové víno se vyrábí v Gruzii. A je výtečné

Gruzínské oranžové víno je druh jantarového vína vyráběného v Gruzii. Předpokládá se, že bylo poprvé vyrobeno někdy v 6. století př. n. l., což z něj činí jeden z nejstarších druhů vína na světě. Gruzínské oranžové víno se obvykle vyrábí z bílých hroznů, které se nechají určitou dobu macerovat na slupkách, čímž získají charakteristickou jantarovou barvu. Gruzínská oranžová vína mohou být suchá nebo polosladká a často mají komplexní chuťový profil s citrusovými, kořeněnými a medovými tóny. Stejně tak je vynikající možností, jak vyzkoušet něco nového a vzrušujícího.

Jak se vyrábí gruzínské oranžové víno?

Gruzínské oranžové víno se vyrábí procesem zvaným macerace. Při něm se slupky hroznů namáčejí ve šťávě po delší dobu, od několika dnů až po několik měsíců. Tímto procesem se ze slupek do vína dostanou barva, chuť a třísloviny. V Gruzii se vína danou metodou nevyrábí jen z bílých, ale také z červených hroznů. Oranžové víno se v Gruzii vyrábí tak, že se zralé hrozny se slupkami, stopkami a jadérky vloží do qvevri, což jsou velké hliněné amfory zakopané do země. Před stáčením do lahví se pak zapečetí a nechá 5 až 6 měsíců kvasit. Gruzínské bílé víno má díky takové době zrání charakteristické vlastnosti a jantarovou barvu.

Hrozny gruzínského oranžového vína

K výrobě oranžových vín se používají výrazné odrůdy révy vinné v regionu, z nichž nejvýznamnější je odrůda Rkatsiteli. Hrozny odrůd Mtsvane a Kisi jsou také často klíčovou složkou těchto oranžových vín. Po vylisování se ihned skladují v hliněných nádobách, bez dalších siřičitanů nebo přidaných koření, a někdy zrají až šest měsíců. Poté se víno samo přirozeně filtruje a uvnitř hliněného džbánu probíhá kvašení. Výsledkem je světle zlatavá barva s příchutí meruněk, mandarinek a bílých broskví. Obsah alkoholu se obvykle pohybuje kolem 12 až 13 %.

Publikováno: 29. 11. 2022

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána