Barvy nám dělají život barevnější

Určitě jsme se alespoň jednou v životě setkali se situací, kdy jsme museli vymalovat celý byt. Buď nás přinutila situace nebo jsme si chtěli jen svůj interiér trochu vylepšit, pozměnit, zmodernizovat. Každá místnost v bytě nebo v domě ale představuje jiný druh využití, ale také jiný odstín barev, vhodných do té či oné místnosti.

Barvy v ložnici představují hlavně klid a odpočinek

Pro pohodlný spánek a dobrý odpočinek je velmi důležité správně uspořádat ložnici a také vhodně vymalovat. Není žádným tajemstvím, že barva na stěnách má významný dopad na naši náladu, zdraví a psychiku. Pokud mluvíme o ložnici, pak kvůli nesprávně zvolené barvě stěn a nebo nevhodně zvolenému nábytku může být spánek narušen. Vynikajícím řešením barev pro ložnici může být kombinace barev, které mají odstín slonové kosti, samozřejmě bílé nebo béžové barvy s různými odstíny šedé, kávy a hnědé. Lehké odstíny modré, levandule, šeříku, pistácie v kombinaci s bílou, krémovou, světle béžovou nebo stříbrnošedou pomáhají vizuálně zvětšit prostor a vytvořit zajímavý design a nádherně svěží, vzdušný interiér. V takové ložnici se jistě bude spát úžasně.

A co třeba dětský pokoj

Předpokládáme, že interiér dětského pokoje by měl být v jasných barvách. Barvy volíme zejména podle povahy dítěte, ale i podle jeho věku. S přihlédnutím k těmto faktorům můžete vytvořit interiér dětského pokoje útulný, pohodlný a radostný a barvy v něm jsou pak doslova pastvou pro oči. Moderní psychologové zjistili, že děti jsou mnohem náchylnější k barevným a barevným kombinacím než my dospělí. Pro dítě má barva stěn v dětském pokoji velkou roli, protože tady tráví většinu dne, spí, hraje si, dělá své domácí úkoly. Překvapivě správně zvolená kombinace barev přispívá k harmonickému vývoji a správné zralosti.

Jak tedy postupovat, když chceme interiér vymalovat?

Určitě bychom si měli nejdříve rozmyslet, jaké barvy bychom v bytě uvítali. Pokud se nám některý odstín nelíbí, jednoduše ho používat nebudeme, i když nám bude taková barva doporučena. Musíme se také řídit vlastním úsudkem. No a pak je také velmi důležitý fakt, zda si budeme malovat svépomocí, nebo zda o to požádáme profesionální malířskou firmu. Obě varianty jsou možné, ale každá vyžaduje něco jiného. Pokud si troufneme vymalovat sami, musíme si nejdřív místnost připravit, ale nejen to. Je třeba si připravit i barvy, náčiní a pokud zjistíme i nerovnosti na stěnách, je třeba je odstranit. Také větší vrstvu barev musíme dát pryč, neboť hrozí, že se nám po velké námaze malba sloupne jako banán a my tak budeme mít jen zlost. Co se týká odborné firmy, tak tady můžeme konstatovat jediné, že vše může proběhnout v klidu, bez stresu a námahy. Profesionální malířské firmy navíc disponují potřebným vybavením, které bychom mohli postrádat a jejich mnohaleté a praktické zkušenosti v oblasti malířství se budou jistě hodit. Dnešní malíři ale nevypadají jako ti dříve. Vápno a štětku můžeme nechat klidně ležet ve sklepě. Tady je t prostor pro dokonalou souhru barev a tónů, které nám náš interiér dokážou dokonale proměnit a oživit. Je třeba ale vědět, jak na to, abychom se nakonec neocitli jako v cirkuse.

Tapety a barvy

Velice moderní jsou také dnes tapety a to v kombinaci právě s barevnými stěnami. Můžeme mít zeď třeba jen bílou a přitom ji dokonale oživíme a přizpůsobíme právě různou tapetou, která může mít milion vzorů. Trh dnes nabízí nepřeberné množství nejen barev a vzorů, ale i materiálu, který je přizpůsoben do určité místnosti.

Publikováno: 14. 02. 2019

Kategorie: Interiér

Autor: Lucie Vrána