Praktické rady, jak rozplánovat kuchyň

Přestože si to možná ani neuvědomujete, kuchyň je velice důležitá místnost, kde je nezbytné dbát nejen na estetiku, ale také na praktičnost. V podstatě nezáleží na tom, jestli vás čeká rekonstrukce stávající kuchyně, nebo se pouštíte do novostavby, protože v každém případě byste se měli držet několika pravidel. Vzhledem k tomu, že se v současné době kuchyně propojují s obývacím pokojem, obrovskou roli hraje design. Prvně si ujasněte styl, v jakém se má vůbec místnost nést.

Co chcete v kuchyni mít?

V první řadě je klíčová analýza toho, co máte v současnosti ve stávající kuchyni, a potom si navrhněte, co všechno vám schází, a to zahrňte do připravovaného projektu. Jestliže nemáte cit pro design, je vhodné obrátit na odborníka, kterým může být i český výrobce nábytku s letitými zkušenostmi. Zamyslete se nad tím, jaké prvky vám vyhovují a zároveň i nevyhovují, což je vhodné při rekonstrukci změnit. Potřebujete kuchyňský ostrůvek? Zamlouvají se vám kuchyňské vestavěné skříně až ke stropu? Preferujete vestavné spotřebiče?

Jak by mělo vypadat uspořádání kuchyně?

Odpovězte si na několik základních otázek. Sektorové kuchyně jsou cenově přijatelnější, ovšem nejsou tak flexibilní jako kuchyně na míru. Jak kuchyň používáte? Rozložení by mělo být navrženo tak, aby dokonale vyhovovalo vašemu životnímu stylu. Jedná se o otevřený prostor? Zaměřte se nejprve na uspořádání pracovní části kuchyně a na jídelní stůl, pokud jej chcete zařadit přímo do kuchyňské části. Nezapomeňte na pracovní trojúhelník. Při plánování prostoru pro přípravu a vaření využijte koncepci pracovního trojúhelníku kuchyně. Třemi body jsou lednice, dřez a varná desky, přičemž pomyslné čáry mezi nimi tvoří tvar trojúhelníku. Investujte do nové moderní kuchyně. Vydrží vám další desítky let, možná i generací.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Interiér

Autor: Lucie Vrána