Jak je to s nabíjením a voděodolností mobilních telefonů?

Mobilní telefony se staly nepostradatelnou součástí našeho života. Používáme je k telefonování, psaní zpráv, surfování na internetu, fotografování, hraní her a mnoha dalším činnostem. S tím se pojí i řada mýtů a omylů, které se o mobilních telefonech šíří. Podívejme se na některé mýty o nabíjení baterií a na další zajímavé informace ze světa mobilních technologií.

Mýty o nabíjení baterie

Mýtus: Baterii je nutné před prvním použitím plně nabít. Realita: Moderní lithium-iontové baterie se nenabíjejí formou "formátování". Naopak, plné nabití hned po vybalení z krabice může baterii zkrátit životnost. Doporučuje se baterii nabít na cca 80 % a poté ji používat, dokud se nevybije na cca 20 %.

Mýtus: Nabíjení baterie přes noc škodí telefonu. Realita: Moderní telefony a nabíječky jsou vybaveny chytrými systémy, které zabraňují přebíjení baterie. Pokud tedy používáte kvalitní nabíječku, není noční nabíjení nijak problematické.

Mýtus: Vypínání telefonu při nabíjení šetří baterii. Realita: Vypnutí telefonu skutečně mírně urychlí nabíjení, ale úspora energie je spíše symbolická. Větší vliv na výdrž baterie má používání energeticky náročných aplikací a nastavení jasu displeje.

Voděodolnost vs. vodotěsnost

Mnoho chytrých telefonů se pyšní vlastností voděodolnosti. To ale neznamená, že jsou vodotěsné. Voděodolnost chrání telefon před stříkající vodou a krátkým ponořením do tekutiny, ale nezaručuje jeho funkčnost v hlubší vodě po delší dobu. Pokud jde však o vodotěsnost telefonu IP 68, pak zařízení vydrží ponoření do hloubky 1,5 metru po dobu 30 minut.

Další zajímavosti

  • Víte, že na světě je více aktivních mobilních telefonů než lidí? V roce 2023 dosáhl počet aktivních SIM karet 8,3 miliardy.
  • Průměrný uživatel zkontroluje svůj telefon 262krát denně.
  • První mobilní telefon, DynaTAC 8000X, vážil 800 gramů a stál 4 000 dolarů.
  • V Japonsku existují "kavárny pro mobilní telefony", kde si lidé mohou za poplatek půjčit telefon a používat ho v soukromí.

Mobilní telefony prošly za krátkou dobu dramatickým vývojem a staly se důležitou součástí našeho světa. Se znalostí základních informací o jejich fungování a používání můžeme maximalizovat jejich užitek a minimalizovat případná rizika.


Publikováno: 23. 03. 2024

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Tatiana Strnadová