Zahradní domek a vydatnější krmivo. Nejen to potřebují ptáci v zimě

Aby vaše okrasné ptactvo zvládlo bez úhony zimní měsíce, je potřeba jim poskytnout vhodné zázemí. Rozdíl je také v tom, jestli budou ptáci v zimě venku anebo uvnitř. Základem venkovního zimního chovu okrasných ptáků je samozřejmě dostatečně velká voliéra, o jejíž náhradě v podobě klece na ptáky raději neuvažujte. Praktický je ale plašič ptáků, který opeřence ochrání před dravci.

Venkovní prostor a zázemí

Kromě voliéry se vašim ptákům hodí také zahradní domek. Najdou v něm zázemí a ochranu před větrem a největšími mrazy. Chovatel v něm navíc může uskladnit krmení a potřeby pro chov. Zahradní domek nemusí být nijak výstavním kouskem, úplně postačí z několika prken stlučený přístřešek, který bude moci pevně uzavřít, abyste zamezili úniku ptáků. Pokud nechcete nebo nemůžete mít na zahradě domek pro ptáky, je možné vytvořit závětří pro ptáky i jen tak, že alespoň dvě strany voliéry opatříte prkenným pobitím, případně je obestavíte pevnou zdí. Zábrany pak můžete v okolí voliéry ponechat i do teplejších měsíců, kdy se stanou zdrojem stínu a ochrannou před prudkým sluncem i nápory větru. Do zimní voliéry také ptákům pořiďte silnější bidýlka. Ta jim usnadní dosed na celou plochu nohy a její zakrytí peřím, které zabrání vzniku omrzlin.

I vodní ptáci potřebují zázemí…

Chováte-li kromě zpěvných ptáků či papoušků také okrasné vodní ptáky, zařiďte i jim dostatečné zázemí. Rozhodně bude potřeba venkovní voliéra nebo oplocený pozemek s výškou plotu alespoň 1,2 m. V případě, že na výrobu oplocenky použijete pletivo, rozhodně vybírejte takové, které má velikost ok maximálně 2,5 cm. Tím zajistíte, aby se ptáci nedostali ven.

…teplo a ochranu

Chcete-li opeřence chránit i před nálety dravců, využijte služeb plašiče ptáků, který ale umístěte tak, aby jej vaši ptáci neviděli a nebáli se ho. Za úvahu stojí také instalace elektrického ohrazení. Vodní okrasní ptáci jsou poměrně nenároční. Jako zimní zázemí jim plně postačí také kurník pro slepice, bouda ze dřeva nebo starší chlívek. Zateplovat není potřeba. Důležité ale je, aby se měli kde schovat před větrem a mrazem. Chcete-li jim zpříjemnit zimu a zajistit teplo od nohou, pokryjte podlahu jejich úkrytu slámou. Díky ní nebudou spát ve vlhku a i v zimě se budou cítit komfortně.

Publikováno: 28. 02. 2022

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána