Solární termické i fotovoltaické systémy lze získat i s dotací Nová zelená úsporám

Jednou z oblastí, které podporuje dotační program Nová zelená úsporám čili na co lze získat dotaci, jsou i solární termické a fotovoltaické systémy, které jsou ekologickým zdrojem energie pro provoz domů. Co to ale vlastně solární termické systémy a fotovoltaické elektrárny jsou a jaké jsou jejich výhody i rozdíly?

Solární termický ohřev vody

Termické solární systémy využívají přímý ohřev vody v solárním kolektoru. Oproti fotovoltaickým systémům u solárních termických systémů stačí pro ohřev vody daleko menší plocha kolektoru (mají vyšší účinnost), jsou ale náročnější na instalaci.

Na trhu je možné pořídit ploché nekryté panely (ideální pro sezónní provoz – například ohřev vody v bazénu), oblíbené ploché kryté panely, ploché vakuové panely, nebo oblíbené, ale finančně náročné vakuové trubicové kolektory. Při jejich pořizování počítejte s tím, že jeden metr čtvereční kolektoru poskytne ročně zhruba 400 kWh energie, což je množství potřebné přibližně pro jednoho člověka.

Fotovoltaické systémy

Systémy s fotovoltaikou mění sluneční záření na elektrickou energii, která se následně využije na ohřev vody v bojleru. Jejich instalace je oproti solárním termickým systémům jednodušší a se stoupající oblíbeností v čase klesá i jejich pořizovací cena.

Dotace z programu Nová zelené úsporám

Na solární termické i fotovoltaické systémy je možné získat dotaci z programu Státního fondu rozvoje bydlení – Nová zelená úsporám, který na tyto systémy nabízí podporu až do výše 50 % celkových způsobilých výdajů. Konkrétněji jde o 35 000 korun na solární termický systém na přípravu teplé vody nebo 50 000 korun na termické solární systémy pro přípravu teplé vody a přitápění. U fotovoltaických systémů jde o částku 35 000 korun u systému pro přípravu teplé vody s přímým ohřevem, 55 000 nebo 80 000 korun u systému bez akumulace elektrické energie a částky od 70 000 korun až do 150 000 korun na fotovoltaické solární systémy s akumulací elektrické energie.

Publikováno: 24. 03. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána