Používejte dešťovou vodu. Je čistá a nestojí ani korunu!

Zase vám kohoutkem proteklo tolik vody – není to škoda? Pokud vás při pohledu na vyúčtování „berou mory“, případně vám je líto, že má vaše domácnost takovou spotřebu, ačkoliv se zásoby spodní vody z důvodu dlouhodobého sucha výrazně ztenčily, máme pro vás dobrou zprávu. Jde to udělat jinak: pořiďte si nádrž na dešťovou vodu a začněte s nejcennějším zdrojem řádně hospodařit. Jakkoliv se může zdát, že je pitné vody dostatek, opak je pravdou. Zatím si nemůžeme stěžovat, ale v budoucnu by se mohla situace obrátit. Proto je důležité s ní hospodařit a využívat i jiné zdroje než vodovod. Jako ideální „alternativní“ zdroj se jeví dešťová voda neboli dešťovka. Zatímco v některých domácnostech jen zabubnuje na střechu, steče okapem k zemi a skončí v kanalizaci, v jiných představuje až polovinu z celkové spotřeby. Jak je to možné? Dešťová voda se neobsahuje žádné nečistoty – respektive pouze ty, které strhne z prostředí. Proto je relativně čistá a lze ji využít na zalévání zahrady, praní, mytí automobilu a mnoho dalších činností. V konečném souhrnu se může jednat i o 50 % z celkové spotřeby. V případě patřičné úpravy se dešťová voda může bez obav konzumovat.

Jak dešťovou vodu zachytávat?

Nabízí se otázka, kde dešťovou vodu uskladnit do doby, než najde využití při praní, mytí auta či jiné činnosti... Možností je více a k těm nejpraktičtějším patří betonové nádrže na dešťovou vodu: jsou velmi odolné a nabízí variabilní objem i snadnou montáž. Navíc jde o cenově dostupné řešení.

Zajímejte se o dotace

Rozhodnete-li se využívat dešťovou vodu, informujte se o možnostech dotací (státní program Dešťovka). V říjnu 2018 začaly platit významné změny a dotaci na retenční nádrž může nyní získat každý majitel rodinného domu. A protože je opakování matkou moudrosti – proč byste měli používat dešťovou vodu?Kromě toho, že ročně ušetříte nemalou částku, pomůžete budete méně zatěžovat životní prostředí.

Publikováno: 11. 12. 2018

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána

Tagy: jak zachytávat dešťovou vodu | využité dešťové vody