Jak vdechnout zahradě po zimě svěžest

Když sluníčko začne vykukovat, začneme také vycházet ze svých domovů na zahradu, která byla ještě donedávna v útlumu. Zima zkrátka trávníku ani rostlinám zrovna neumožňuje vyrůst, ale během jata a léta se situace zlepšuje. Pojďte vdechnout zahradě život a pusťte se do tradičních zahradních prací, bez kterých byste ze své zahrady nemohli mít krásnou oázu odpočinku a klidu.

Ze všeho nejdříve vystavte záhony

Betonový vyvýšený záhon letos najdete cestu do nejedné zahrady. Jedná se o skvělý způsob, jak svou zahradu trochu rozčlenit, zároveň jak jí dodat řád a hezký vzhled. Do těchto skvělých řešení se může vysázet dostatek květin i plodin, které se mezi pampeliškami nebo běžně rostoucími sedmikráskami opravdu neztratí. Do těchto vyvýšených záhonů se hezky hodí menší i vyšší květiny. Vynikat zde budou například tulipány všech barev, které jsou typickou jarní květinou stejně jako sytě žluté narcisy.

Je čas na údržbu trávníku

A nesmíme zapomenout ani na trávník, který je zapotřebí udržovat taktéž. Pokud na trávník zapomenete, nezáleží na tom, co bude v záhonech vysázeno. Trávník je holt alfou a omegou hezky vypadající, příjemné zahrady. Z počátku jara je nutné trávník vertikutovat a očistit ho od mechu a dalších nečistot, které se v něm usadily vlivem zvýšené vlhkosti během zimy. V ideálním případě trávník také pohnojte, aby se mu v nové sezoně opravdu dařilo.

Zahradní jezírko vás volá

Pokud jste majiteli zahradního jezírka, jaro je také ideálním ročním obdobím k tomu, abyste se o něj znovu po roce postarali. I této části zahrady dala zima pořádně zabrat. Pusťte se proto do údržbových prací, které naštěstí nejsou nic zásadního nebo časově náročného. Jestliže jste zahradní jezírko chtěli na svou zahradu umístit až letos, jaro je ideálním ročním obdobím k tomu, abyste ho založili. Nemusíte mít velkou vodní plochu, stačí drobná vodní plocha, která bude mít obrovský dekorační účinek.

Publikováno: 31. 03. 2022

Kategorie: Pěstování a údržba

Autor: Lucie Vrána