Pelety aneb Topení dřevem už nikdy

Možností vytápění je dnes spousta. Pokud se snažíte smýšlet trochu ekologicky, pravděpodobně topíte dřevem, protože to je obnovitelný zdroj energie. Na druhou stranu nachystat dřevo na topení je poměrně pracný proces. Čím dál častěji ho lidé nahrazují například peletami. Dřevěné pelety jsou také ekologické. Koneckonců se jedná o slisované dřevní piliny a hobliny vznikající jako vedlejší produkt při zpracování dřeva. Žádné jiné přísady v nich nenajdete, dřevo drží tvar, protože bylo zahřáto na teplotu kolem 100 °C, což zapříčinilo změknutí celulózy a ta působí jako pojivo. Pelety mají velmi vysokou hustotu a nízký obsah vody, což zaručuje dobrou výhřevnost.

Pelety zajišťují topení bez špinavé práce

Oproti dřevu mají pelety spoustu výhod. Jednou z těch nejpodstatnějších je, že je nemusíte vůbec žádným způsobem zpracovávat. Necháte si přivézt celou paletu nebo dvě, někam ji uskladníte a odtud pelety pouze berete a topíte jimi. Žádné řezání ani štípání dřeva. Manipulace s nimi je navíc velmi snadná a čistá, pracujete se slisovaným tvarem válečku.

Cenově jsou výhodnější než dřevo

Poměr cena/výkon je velmi příznivý, nejspíš i proto na ně přechází čím dál více Čechů. Někteří je dokonce považují za topivo budoucnosti. Výhodou také je, že cena v posledních letech zůstává víceméně stabilní. Nejlevněji pochopitelně nakoupíte mimo topnou sezónu, ideálně v období květen-červenec. I nyní se ovšem setkáte s výhodnými nabídkami. Za zmínku stojí například společnost Optimtop nabízející dopravu zdarma po celé ČR už od jedné palety.

Vybírejte dle kvality dřeva

Až si budete vybírat pelety, měli byste vědět, že se dělí do třech tříd dle kvality dřeva. Peletky A1 jsou nejkvalitnější, B potom nejméně kvalitní a vhodné pro průmyslové využití. Dodavatel se může pochlubit rovněž certifikátem ENplus mluvící o tom, že peletky splňují požadavky normy ISO 17225-2. A na závěr ještě jeden bonus. Proces topení peletami je možné zautomatizovat, takže nebudete muset neustále chodit přikládat do kotle.

Publikováno: 27. 11. 2019

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána