I kvalitní software může být nakonec vcelku levný

Počítače v posledních letech stojí docela raketu, zvláště, když je chce člověk používat ke hraní nejnovějších pecek. Ovšem nejen hardware, ale i software je docela drahý, a řeč není pouze o hrách. Ty jsou naopak ještě celkem levné například oproti operačnímu sytému.

Programy zdarma nejsou pro všechny

Samozřejmě, že hodně věcí je možné řešit stažením si programů, které jsou k dispozici zdarma. Nicméně ty nejsou vhodné pro všechny uživatele. Hlavně začátečníci mohou mít s jejich ovládnutím docela problémy, jelikož mnohdy nemají zrovna nejpřívětivější uživatelské rozhraní. Pro profíky bývají naopak nedostatečné, jelikož neobsahují funkce, kterými obvykle disponuje placený software. Někteří vývojáři nabízejí za drobný poplatek k takovýmto funkcím přístup. V tom případě se už ale defacto nejedná o programy zdarma, ale o zpoplatněný software.

Druhotná licence

Kdo chce mít na počítači opravdu kvalitní software, třeba ve formě Windows 11, ten se musí vnitřně smířit s nutností si jej zaplatit. Nikde ovšem není řečeno, že je potřeba platit za originální verzi. Microsoft Windows 11 je možné si běžně pořídit třeba v rámci takzvané druhotné licence za mnohem menší peníze, než je obvyklé. A jak je to možné? Nejsou v tom žádná kouzla ani podvody. Druhotná licence se vztahuje na software, který pochází standardně z vyřazených korporátních počítačů. Ten stačí znovu aktivovat, ovšem tentokrát za podstatně méně. Takto si lze jednoduše a legálně vybavit počítač super programy, které nestojí majlant, a přitom patří ke špičce.

Vhodný prodejce

Je však potřeba si při koupi takovýchto programů dávat dobrý pozor. Existuje spousta prodejců, kteří nabízejí zákazníkům nefunkční software. Nejlepším způsobem, jak nenaletět, je spoléhat se pouze na osvědčené e-shopy s mnoha dobrými recenzemi. Mezi takové patří kupříkladu i obchod Prolicence.cz.

Publikováno: 29. 11. 2022

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána