V jakých oblastech domácnosti dává smysl šetřit vodou?

V každé domácnosti se množství každodenně spotřebované vody liší. Někdo se totiž sprchuje, jiný si napustí vanu. Někdo myje nádobí pod tekoucí vodou, jiný si raději napustí dřez. Každý z nás je jiný a má jiné návyky. Jedno máme ale společné. Chceme ušetřit za své výdaje na domácnost, a zároveň se ve svém běžném životě chovat tak, abychom co nejméně zatěžovali životní prostředí. Jak se tedy při využívání vody chovat a jaké rady do domácnosti akceptovat, pokud chceme alespoň trochu ušetřit?

Kolik spotřebujeme denně vody?

Víte, že na osobní hygienu spotřebuje většina z nás až polovinu denní dávky vody? To zahrnuje mytí rukou, napouštění vany nebo sprchování. Pokud tedy chcete snížit spotřebu vody a být šetrnější k životnímu prostředí, má smysl v těchto oblastech domácnosti vodou šetřit. Pokud se budete například místo koupání sprchovat ušetříte denně až 100 litrů vody. Jedna napuštěná vana totiž znamená spotřebu zhruba 160 l vody. Ve srovnání se sprchováním, na které se v průměru počítá se 60 litry vody, je to opravdu hodně. I obyčejné mytí rukou může znamenat až 3 litry spotřebované vody navíc. Když si spočítáte, kolikrát si denně myjete ruce, je to už pěkný sud vody.

Kde začít vodu šetřit?

Nejlépe při činnostech, které každý den pravidelně opakujete. Na vodovodní kohoutek můžete nainstalovat perlátor, který ušetří až 70 % vody spotřebované při mytí rukou. Voda protékající perlátorem je provzdušněná a usměrněná, takže nespotřebujete ani kapku zbytečně. Nádržku na WC můžete vyměnit za dvoucestnou. Ta umožňuje zvolit si, zda spláchnete 10 litry nebo jen 3 litry.

Využívejte dešťovou vodu

A co teprve zalévání zahrady nebo napouštění bazénu? Při těchto činnostech se spotřebuje vody ještě více než při osobní hygieně. Na druhou stranu, právě tady můžete nejvíce ušetřit. Ideálním řešením je dešťová voda. Její shromažďování ve velké nádobě nebo nádrži vám ušetří peníze a sníží spotřebu vody. A pokud chcete, můžete ji použít i na splachování toalety. K tomu stačí vybudovat jednoduchý systém, který vodu dopraví ze zahrady až do vašeho domu. Nejde o nic, s čím by si neporadil běžný instalatér, a přitom úspora vody může být značná.

Publikováno: 04. 02. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána