Jak vybrat vchodové dveře do chalupy

Bojíte se nezvané návštěvy, která by v době vaší nepřítomnosti vyplenila vaši chalupu? Přemýšlíte, jak svoji nemovitost zabezpečit a prvním, co vás napadá, jsou bezpečnostní vchodové dveře? Jak je vybrat a jaké existují bezpečnostní třídy? V jakých případech hraje důležitou roli také protipožární odolnost, zvukotěsnost nebo tepelná izolace? A jak si poradit se zabezpečením zbytku objektu?

Bezpečnost na prvním místě

Zajistit vaši chalupu můžete pomocí alarmů, kamer a dalších prvků elektronického zabezpečení domu. Jednou z nejdůležitějších bezpečnostních zábran ale stále zůstávají odolné vchodové dveře do chalupy. Při výběru vchodových dveří na chalupu je třeba zvážit mnoho faktorů. Tím nejdůležitějším je bezpečnost.

Budete se chtít ujistit, že dveře jsou vyrobeny z pevného materiálu, který nelze snadno prolomit. Na chalupu je dnes již prakticky nutností zvolit vchodové bezpečnostní dveře, které na rozdíl od klasických musí splnit podmínky normy ČSN EN 1627, aby vůbec dostaly atestaci. Jsou tedy přímo prošpikované konstrukčními prvky potřebnými pro to, aby odolaly všem dosud známým pokusům o překonání.

U bezpečnostních dveří se tak setkáte například s plechováním, výztužemi, železnou sítí, trny bránícími vysazení, ocelovými zárubněmi vylitými betonem anebo několika jistícími body.

Bezpečnostní třídy vchodových dveří

Bezpečnostní třída hraje při výběru bezpečnostních dveří nejdůležitější roli. Existují různé bezpečnostní třídy, do kterých lze dveře zařadit. Je jich celkem 6 a vypovídají o tom, jak dlouhou budou jednotlivé bezpečnostní prvky na dveřích schopné odolávat pokusům o jejich zdolání. Nejběžnější klasifikace je do 3 bezpečnostních tříd:

  • RC1

  • RC2

  • RC3

Dveře RC1 představují nejzákladnější úroveň zabezpečení. Jsou vyrobeny z masivní dřevěné nebo kovové konstrukce a mají jednoduchý uzamykací systém.

Dveře RC2 jsou z hlediska zabezpečení o stupeň výše než RC1. Jsou vyrobeny z pevnějšího materiálu, například z oceli, a mají bezpečnější uzamykací systém. Obecně platí, že dveře ve třídách RC1 a RC2 je možné poměrně lehce překonat.

Dveře RC3 představují nejvyšší úroveň zabezpečení. Jsou vyrobeny z nejpevnějších materiálů, jako je neprůstřelné sklo a ocel, a mají nejbezpečnější uzamykací systém.

Setkat se můžete i s dalšími bezpečnostními třídami (RC4 - RC6). Ty ale slouží pro armádní účely a pro dveře do trezorů. Pro běžné účely je tedy zmiňovat není nutné. S rostoucí bezpečnostní třídou se mění především počet jistících bodů a také dochází ke zdvojení konstrukčních prvků, jako jsou například zdvojené uzamykání, zdvojený bezpečnostní rám nebo zdvojené ocelové plechování.

A co zárubně?

V některých případech se můžete setkat s možností instalace bezpečnostních dveří do stávajícího rámu dveří. Obecně se však doporučuje jeho kompletní výměna. Nová zárubeň je často vybavena prvky, které ještě zvyšují odolnost proti násilnému vniknutí. Kromě toho, pokud jsou dveře a zárubeň od stejného výrobce, může to pomoci zajistit kompatibilitu a dobré utěsnění. Výměna zárubně také není nijak zvlášť nákladná záležitost.

Nezapomeňte zabezpečit i zbytek chalupy

I v případě, že si pořídíte bezpečnostní vchodové dveře do chalupy ve třídě RC3, nemáte ještě vyhráno. Zaměřit se je potřeba i na další citlivá místa na objektu, kterými mohou zloději proniknout dovnitř. Typicky se jedná o okna, případné zadní dveře nebo třeba garážová vrata, která mohou výtržníkům poskytnout možnost pro vstup do vašeho objektu především v případě, pokud je garáž přímo spojena s chalupou.

Vykradení chaty můžete předejít také zabezpečením plotu nebo branky. Pokud nechcete utrácet i za výměnu zadních dveří či oken, můžete si pomoci jinými prostředky. Na zadní dveře nebo garážová vrata můžete umístit bezpečnostní zámek, který se také dělí do stejných bezpečnostních tříd jako vchodové dveře. Okna navíc můžete opatřit mřížemi nebo okenicemi.

Nicméně počítejte s tím, že z hlediska pojišťovny je zabezpečení objektu jen tak silné jako jeho nejslabší prvek. To znamená, že pokud klasické dveře opatříte bezpečnostním zámkem třídy RC3, stále budete pro pojišťovnu mít jen klasické dveře, a tomu bude přizpůsobeno i případné plnění. Stejně tak, pokud máte vchodové dveře ve třídě RC3 a okna špaletová bez jakéhokoliv zabezpečení, je to stejné, jako byste bezpečnostní dveře vůbec neměli.

Proto je při zabezpečení chalupy vždy lepší investovat do kvalitních bezpečnostních prvků a opatřit jimi všechny možné vstupy do objektu - tedy nejen dveře, ale i okna.

Další technické parametry důležité pro výběr dveří na chalupu

Při výběru vchodových dveří na chalupu je třeba vzít v úvahu také požární odolnost, zvukovou izolaci a tepelnou izolaci. Požární odolnost je důležitá, pokud žijete v oblasti, která je náchylná k požárům, například máte chalupu blízko u lesa. Na zvukovou izolaci se zaměřte, pokud chcete, aby hluk zvenčí nerušil váš klid a pohodu. Tepelná izolace je důležitá, pokud chcete i v chladném počasí udržet uvnitř chalupy příjemné teplo a neprotopit přitom veškeré úspory. Dobře tepelně izolovaná chata se vám i v létě odmění příjemným chládkem.

Klasická venkovská chalupa vyžaduje rustikální dveře

Co si budeme povídat, venkovská chalupa po babičce by s moderními plastovými dveřmi nevypadala příliš věrohodně. Ideálním materiálem pro vchodové dveře na chalupu je v drtivé většině dřevo nebo jeho imitace.

Vybírat můžete dveře z plného masivu, prken, spárovek, palubek, latí, v kombinaci se sklem či kovem. Svému vkusu i charakteru chalupy pak můžete podřídit i případné zdobení. Asi nejběžnější jsou rustikální vchodové dveře zdobené řezbami. Často se můžete setkat také se zdobením žlábkováním či plastickými kazetami. Pokud chcete svým dveřím na chalupě dodat individuální charakter, můžete použít speciální barvy nebo kliky, které kontrastují s dveřmi.

Dřevěné dveře do chalupy vám při správné údržbě vydrží desítky let. Bohužel ale neplatí, že byste jednorázovou vstupní investicí vše vyřešili. Počítat musíte s pravidelnými nátěry, které budou znamenat další náklady. Tradiční vzhled chalupy a nižší pořizovací cena dřevěných dveří ale tyto nevýhody hravě vyváží.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Dekorace a zařízení

Autor: Lucie Vrána