Moderní vs. permakulturní zahrada

Co se skrývá pod pojmem permakulturní zahrada a jakým způsobem se odlišuje od moderního stylu současných zahrádkářů? V tomto článku si popíšeme hlavní rysy zajímavého pěstitelského přístupu a porovnáme si výhody a úskalí mezi moderní a permakulturní zahradou.

Co je to permakulturní zahrada?

Permakulturní zahrady se vyznačují především tím, že se obejdou bez jakékoliv chemie. Dokonce zde nalezneme i odlišný způsob výsadby záhonů. Ve své podstatě se vše navrhuje tak, aby se vytvořil samostatně udržitelný systém bez nutnosti dalšího zásahu. Permakulturní způsob hospodaření se stává zajímavou možností, jak se vypořádat s nedostatkem času potřebným k obdělávání zahrádky, aniž by se její majitel okradl o výnos. Optimálně navržená permakulturní zahrada se o sebe dokáže postarat v celoročním pojetí, a navíc poskytnout obživu pro celou rodinu. Permakulturní pěstování vychází z představy o ekologickém zahradnictví, které lze praktikovat na libovolném pozemku. Svou přítomností nenarušuje okolní životní prostředí a neuznává jakékoliv využití chemických prostředků. Přijde vám to až příliš složité? Zbytečné obavy vycházejí jen z nedostatku informací a nepochopení daného konceptu. Stačí si osvojit základy tohoto směru a pochopíte, že nejvíce úsilí vynaložíte na samotném počátku a následně se jen těšíte z výsledků své práce. Do permakulturní zahrady patří bylinková spirála. Zdroj:tuhykorinek.cz

Co je to moderní zahrada?

Stáváte se obětí moderní doby a vlivem nedostatečného množství času zanedbáváte povinnosti na své zahrádce? Hodil by se vám záskok nebo výpomoc, na kterou se lze spolehnout? Představme si unikátní koncept skrývající se pod označením moderní či dokonce inteligentní zahrada a možná naleznete řešení svých potíží. Moderní zahrada s inteligentním zavlažováním. Zdroj: loxone.com Podstata spočívá v instalaci technologií, které lze ovládat s pomocí mobilní aplikace. Díky tomu můžete vycestovat s rodinou na několikadenní výlet nebo dovolenou, aniž by bylo nutné prosit známé nebo kamarády o nejnutnější údržbu na vašem pozemku. Moderní zahrady se dokážou o sebe postarat bez jakékoliv pomoci a při tom i nadále zůstávají pod celkovou kontrolou svého majitele skrze plně automatizované systémy.

Jaké výhody nabízí permakulturní zahrada?

Hlavním hendikepem současné doby je nedostatek času. Právě z těchto důvodů používáme syntetická hnojiva a na poslední chvíli se snažíme odvrátit zkázu od škůdců postřiky. Permakulturní pěstování funguje na přírodních principech a využití síly přirozené ochrany, která je plně dostačující ke sklizni zdravých plodin. Permakulturní zahrada vám přinese ovoce, zeleninu a bylinky v té nejvyšší možné kvalitě. Ve své podstatě stačí do daného pěstitelského způsobu vedení zahrádky příliš nezasahovat, využívat veškerého nabízeného biologického odpadu a zbavit se všech umělých překážek. Tento způsob pěstování je časově nenáročný a dokáže nabídnout celoroční způsob obživy pro celou rodinu. Koncept je pak naprosto ideální pro vegany a vegetariány, kteří si svůj jídelníček chtějí obohatit o čisté plodiny bez chemie.

Jaké výhody nabízí chytrá moderní zahrada?

Plně automatizovaná moderní zahrada je vhodná pro takové zahrádkáře, kteří svému pozemku nemohou zajistit pravidelnou péči. Nedostatek času plně vyvažují moderní technologie a absolutní kontrola nad zavlažováním, osvětlením a údržbou s ohledem na počasí v daný moment. Absolutní kontroly nad pozemkem můžete využít nejen v době své nepřítomnosti, ale i při zdravotních komplikacích, proto je moderní zahrada vhodná jak pro mladé rodiny, které pravidelně cestují, tak i pro seniory. I přes rozdílnost těchto pěstitelských směrů se každý z nich zasazuje o vytvoření úrodné půdy, která vám poskytne patřičnou odezvu v podobě bohaté sklizně se sníženými nároky na údržbu. Zajistěte si kvalitní ovoce, bylinky a zeleninu pro celou rodinu s využitím moderního přístupu nebo technologií, které současný svět nabízí.

Publikováno: 14. 06. 2020

Kategorie: Pěstování a údržba

Autor: Lucie Vrána