I v koupacím jezírku lze chovat okrasné ryby, máte-li na to žaludek

Rozhodujete se o tom, zda si pořídit okrasné jezírko pouze pro chov ryb anebo dát přednost spíše koupání? Nemusíte vybírat, jednoduše si pořiďte obojí. A nutně to neznamená, že byste museli mít doma na zahradě dvě jezírka. I v rámci jedné jediné vodní plochy se můžete koupat a zároveň chovat například kapry nebo jesetery. Záleží jen na tom, jestli vám nevadí, vyskytovat se ve vodě zároveň s rybami. Kdo se koupání s rybkami nebojí, může v klidu využívat benefitu tohoto spolupůsobení. Důležité je však již zpočátku zvolit parametry jezírka takové, aby bylo možno udržet rovnováhu a potřebnou kvalitu vody.

Koupání v zahradním jezírku? Jde to s rybami i bez nich

Jasno v tom, zda chcete mít v jezírku ryby, byste měli mít již v době jeho plánování. Jde o jedno ze základních kritérií při plánování nové vodní plochy v zahradě. Jestliže ryby v jezírku chcete, je potřeba počítat s vyšší investicí do filtračního zařízení, a především vybrat vhodné jezírkové čerpadlo, které vyhoví požadavkům na kvalitu vody pro koupání i pobyt vodních živočichů. Obecně platí, že kvalita vody by měla být pro ryby vyšší, zejména kapřiKoi či jeseni jsou na ni velice nároční. Důležité je přemýšlet také při volbě typu ryb do jezírka. Dejte si pozor na druhy, které se často přemnožují a mohou tak snadno způsobit potíže při snaze o udržení kvalitní vody. Ryby totiž vodu zatěžují svými výkaly a tím přetěžují filtr.Na přemnožení jsou méně náchylní právě kapři Koi a pak také jeseteři. Právě tyto druhy lze doporučit, chcete-li se s rybami v jezírku také koupat.

Plánujete-li do koupacího jezírka ryby, volte dobře také typ jezírkové fólie

Život ve vašem jezírku často závisí na volbě vhodného typu jezírkové fólie. V případě jejího protržení, mohou mít vaše ryby zkrátka smůlu a voda, která začne pomalu mizet, bude znamenat také vymizení jejich života. Díra v jezírkové fólii nemusí být nejprve dobře patrná a k ubývání vody tak může docházet postupně. O to větší je pak překvapení, když přijdete domů z práce a jezírko je prázdné. Tato nehoda nemusí znamenat pouze smrt vašich ryb, ale také konec vašeho jezírkového čerpadla, které se po několika minutách chodu naprázdno jednoduše zadře. Investice do obnovy původní stavu tak může být vyšší, než by se na první pohled mohlo zdát.

Publikováno: 30. 09. 2020

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána