Proč je dřevo jedním z nej stavebních materiálů?

Dřevo je jako stavební prvek využívány již tisíciletí, v popularitě mu vážnější konkurenci představuje snad už jen kámen. Tento lehký, přírodní materiál má totiž mnoho pozitivních charakteristik, které z něj dělají ideální volbu při stavbě domů či chat. V tomto článku si o tomto přírodním dědictví řekneme více.

Technické vlastnosti

Mechanické a fyzikální vlastnosti dělají z dřeva lepšího adepta na stavbu, než z některých technických materiálů či kovů. Například takové smrkové a dubové dřevo je natolik pevné a zároveň pružné, že dokáže efektivně a dlouhodobě odolávat vlivu povětrnostních podmínek, unese násobek své váhy a jen tak lehce se nepůlit a nepopraská. Správně navržená konstrukce s použitím tvrdších druhů dřeva dokáže vydržet i celá staletí. K zahození nejsou ani tepelně izolační vlastnosti dřeva, takovou stavbu je mnohem jednodušší a rychlejší vytopit (ale i ochladit), než řekněme zděnou místnost. Akustické vlastnosti dělají z dřeva ideální materiál na potlačení ozvěny v uzavřených prostorách, správně navržená konstrukce dokáže také pohlcovat zvuky z vnějšího prostředí. S aplikací různých nátěrů a olejů dokáže dřevo odolávat mrazu, ohni, parazitům, mechanickému poškození, hnilobě i vlhkosti.

Dřevo jako dar od přírody

Dřevo je přírodní a vzdušný materiál, to znamená, že neustále propouští molekuly kyslíku, filtruje vzduch a tedy dýchá. Stavby ze dřeva mají prokázaný pozitivní vliv na zdraví svých obyvatel. Tento materiál navíc vytváří elektrostaticky neutrální prostředí, čili nedochází k víření prachu, což ocení zejména alergici. Biomateriály jako dřevo jsou ekologicky nezávadné a obnovitelné. Nejenže vylučují minimum uhlíkových emisí do prostředí, některé druhy jejich dokonce i zachycují. Dřevěné stavby dokáží dokonale splynout s přírodním prostředím.

Publikováno: 17. 04. 2017

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána

Tagy: dřevo jako stavební materiál