Renovujeme podlahy v domě

Pokud máme starší dům nebo byt , jistě se chce brzy pustit do rekonstrukce. Ta by měla začít nejdříve u podlahy. Mnoho takových domů má starou a zašlou dřevěnou podlahu, která je v jádru ještě zachovalá, jen potřebuje nový kabát. Navíc si mnoho lidí myslí, že dřevěná podlaha se musí nutně vyměnit. Pokud podlaha nevykazuje známky hniloby nebo jiné neopravitelné deformace, není nutné takovou podlahu měnit. Jak tedy na to?

Renovace parket

Parkety byly velmi oblíbené v 60. a 70. letech minulého století, ale i dnes stoupají na oblibě. Mnozí ovšem tyto dřevěné parkety schovávali třeba pod koberec a ani netušili, že by měli vlastně dokonalou podlahu, která vydrží mnoho let. Renovovat takové dřevěné parkety je možné a je to také nelehký úkol, který spíše přísluší odborné firmě. Renovace parket vylepší nejen stav podlahy, ale změní dokonce i jejich vzhled.

Jaké výhody mají dřevěné parkety?

Tak především je to dlouhá životnost dřevěných parket a velmi příjemný vzhled. Parkety mají také výborné tepelně izolační vlastnosti a jejich úklid je velmi snadný a rychlý. Jako velkou výhodou můžeme u dřevěných parket a dřevěných podlah vůbec zmínit fakt, že se takový druh podlah dá renovovat i několikrát.

Postup renovace dřevěných podlah a parket

V tomto případě je postup práce skoro totožný. Je potřeba samozřejmě nejdříve zjistit rozsah poškození dřevěných podlah. To je zásadní fakt před každou renovací, abychom nakonec nezjistili, že bychom renovaci dělali zbytečně. Technik odborné firmy nám může v této situaci nejen dobře poradit a zjistit míru poškození, ale může také navrhnout optimální a spolehlivé řešení. Každá taková renovace potřebuje především dobrou a výkonnou mechaniku a to zejména brusky. První fáze renovace je broušení podlahy, které odstraní starý lak, nátěr a nečistoty. Podlaha se díky broušení může také snížit až o 2 mm. Vzhled dřevěné podlahy nebo parket také může mít i jinou podobu, ale může také náš byt prosvítit a vylepšit tak interiér. Pokud máme takto na hrubo vybroušený povrch podlahy, můžeme přistoupit k další fázi renovace. Podlaha také může vykazovat stopy opotřebení, mezery mezi jednotlivými prkny, prohlubně a podobně. Tyto nedostatky je třeba odstranit. K tomu slouží speciální podlahářský tmel, kterým můžeme spáry dobře vytmelit. V případě parket, které jsou opravdu nepoužitelné, musíme jednotlivé dílce odstranit. jednoduše je vyloupneme z podlahy. pro vsazení parket nových je potřeba povrch dobře vyčistit a srovnat. Pak teprve můžeme parketový dílec přilepit.

Broušení má několik etap

Renovace dřevěných podlah a parket má nejenom jedno broušení, ale je zde potřeba podlahu vybrousit i několikrát. Proto je zde bruska opravdovým pomocníkem. Mnohé jsou dnes vybaveny i vakem na brusný prach, který nám tak ušetří práci s luxováním. Pokud je podlaha dobře vytmelena a tmel nám za nějakou dobu vytvrdnul, můžeme začít opět brousit. Odstraníme tak přebytečný tmel a jemným brusným papírem docílíme jemného povrchu podlahy, kterou pak jen stačí dobře vyluxovat. Poté je dřevěná podlaha a parkety připravena na povrchovou úpravu, která je také konečnou fází renovace. jde zejména o lakování podlahy, které se provádí asi třikrát a pak také voskování nebo olejování podlahy. Speciálním lakováním nebo olejováním tak vynikne krása a dokonalost dřeva, která může dodat podlaze dominantnost a navíc je v takovém případě povrchových úprav zajištěna snadnější údržba.

Publikováno: 18. 02. 2019

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Lucie Vrána