Kalibr je pravou rukou obráběče. Jaké druhy potřebujete?

Výroba přesných kovových dílů patří mezi nejsofistikovanější řemesla vůbec. Každým dnem se totiž musíte starat o to, abyste si poradili s extrémně přesnými rozměry v řádech pouhých setin milimetru. Obzvlášť složitá je tvorba uložení díry a hřídele, stejně jako závitů. Jak si s těmito kroky poradit?

Nespoléhejte se jen na stroj

Ačkoliv drtivá většina z vás pracuje na nejmodernějších CNC strojích, ani přesto nemůžete mít celý den nohy nahoře a pouze sledovat, jak vaše zařízení chrlí jeden kus za druhým. Nikdy totiž nevíte, co se uvnitř děje. Od katastrofy vás přitom dělí naprosté maličkosti, jako je třeba neviditelné obroušení pracovního nástroje, změna teplot či ignorování korekcí.

Z toho důvodu musíte mít na stole připravená adekvátní měřidla, stejně jako kvalitní kalibry. Druhá zmíněná kategorie pomůcek bývá častým kamenem úrazu. V žádném případě vám nesmí chybět jak třmenový, tak ani válečkový kalibr. S danými vychytávkami v mžiku zkontrolujete správné provedení normovaných uložení obrobku. Chcete mít jistotu dobře odvedené práce? Věnujte péči úplně každému jednotlivému kusu.

Nezapomínejte na závity

Žádná zakázka se neobejde rovnou bez několika druhů závitů. Přesně proto se hodí závitový kalibr a závitové měřicí kroužky. Díky těmto vynálezům se ujistíte, že je vytvořená šroubovice funkční, a to až do samotného konce.

Stačí se podívat do tabulek, abyste si ihned uvědomili, jak ohromné množství kalibrů potřebuje každá strojírenská dílna. Jejich shánění není vždy procházkou růžovým sadem, a proto se hodí najít spolehlivé dodavatele online.

Spousta řemeslníků i podnikatelů si chválí hlavně služby známých dodavatelů z e-shopu nastroje.cz. Z pohodlí domova si naklikáte všechny kýžené kalibry, měřidla i pracovní nástroje.

Publikováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Kateřina Štěpánková