O solární panely je v Česku zájem. Můžou za to zejména dotace

Solární panely dnes nejsou žádnou novinkou na trhu. Zatímco v minulosti jsme o ně moc nezavadili pohledem, přišli nám přece jen trochu drahé, nyní zájem o malé fotovoltaické elektrárny roste. Nabízí se otázka, co je tomu důvodem? Důvodem jsou zejména dotace, respektive už jejich třetí a poslední vlna. Dotační program Nová zelená úsporám poskytuje dotace právě i na solární panely, které mohou rapidně snížit spotřebu energií na rodinných domech. Jak již bylo zmíněno, díky dotačnímu programu se zájem Čechů o instalaci solárních panelů zvýšil, doslova se zdvojnásobil. To ukazují data, která zveřejnil Státní fond pro životní prostředí. Jenom ke konci loňského roku se proplatilo více jak patnáct stovek žádostí o solární zdroje, nyní je zájem ještě vyšší než vloni.

Jak vysoká může být dotace na solární elektrárnu?

Mnohé žadatele jistě zajímá, jak velká může být udělená dotace na solární elektrárnu. Podpora na pořízení střešní fotovoltaické elektrárny nebo baterie se liší, svou roli hraje velikost instalace nebo třeba druhy využití energie. Pokud mají fotovoltaické systémy sloužit pro ohřev vody, dotace může sáhnout až na pětatřicet tisíc korun. Jestliže mají být solární elektrárny s akumulací elektrické energie, podpora může být až ve výši 150 tisíc korun.

Výhody solárních elektráren

Mnozí žadatelé se před podáním žádosti ptají, jaké jsou výhody solárních elektráren, proč se do nich vyplatí investovat nebo proč by se do nich investovat mělo. Jistým důvodem může být třeba to, že se ušetří náklady spojené s energiemi na rodinných domácnostech. Také se výrazně šetří životní prostředí, protože během výroby solární energie nedochází ke znečištění okolí a přírody. V případě, že váš zájem o solární elektrárny povyrostl, že jste se rozhodli do něj investovat, doporučujeme se obrátit na firmu Solidsun, která za vás vše vyřídí, navrhne, nakonec i namontuje.

Publikováno: 02. 10. 2019

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána