Stavba skleníku

Pokud patříte mezi vášnivé pěstitele zeleniny, květin, kaktusů či sukulentů, dřív nebo později dojdete k závěru, že bez skleníku se prostě neobejdete. Konstrukci a výplně si koupíte v obchodě nebo přímo od výrobce a samotnou stavbu skleníku zvládnete i sami, pokud si troufáte.
Cena skleníku
Cena závisí na použitém materiálu a na rozměru skleníku.
  •  skleník (2x2,5 m) se skleněnými výplněmi .... cca 10 000 Kč
  • skleník (2,5x3 m)                         .... cca 12 000 Kč
  • skleník (3x4,5 m)                         .... cca 24 000 Kč
  • skleník (4x6 m)                           .... cca 50 000 Kč
 
  • skleník (2,5x3 m) s polykarbonátovými výplněmi cca 15 000 Kč
  • skleník (2,5x4 m)                        ...   cca 16 500 Kč
Kde je to správné místo na stavbu skleníku?
V první řadě, najděte vhodné místo pro stavbu skleníku. Některé skleníky se sice prodávají jako přístavek k domu, kde se využívá teplo, které zeď nakumulujte během dne a vytápí se tak i přes noc, ale Vašim rostlinkám nejvíc prospěje sluneční svit během celého dne a na to je nejlepší volně stojící skleník. Hřeben skleníku by měl směřovat od severu k jihu. V dopoledních hodinách se bude slunce opírat do jeho delší strany z východu, přes poledne bude skleník osvícen na nejmenší ploše a odpoledne se sluníčko opře do delší západní strany. Skleník by měl být víc stranou, aby nepřekážel dění na zahradě a neměl by být z žádné strany zastíněn. Myslete na bezpečnost dětí a neumisťujte skleníky blízko jejich herního koutku. Ani padající ovoce ze stromů a padající sníh ze střechy by jste neměli podceňovat.
Dostupnost energií
Rostliny potřebují vodu a teplo. Tudíž by jste měli skleník mít v blízkosti zdroje vody. Jestliže chcete ve skleníku svítit a přitápět, promyslete způsob přivedení elektrické energie.
Vezměte to od základu
Většina skleníků potřebuje vybudovat základy. Kupte s kovové nebo plastové piloty, které v metrových rozestupech zarazíte do země a překryjete je trámky nebo traverzou. Podle návodu přiloženého ke skleníku vybetonujete základy, buď klasicky nebo metodou ztraceného bednění. Výška základů by měla převyšovat terén o 5 - 10 cm. Vrchní plocha základů, kde bude skleník stát, musí být vodorovná a zůstala tak za všech povětrnostních podmínek. V opačném případě se skla mohou zkřížit a popraskat. U lehkých skleníků s polykarbonátovými výplněmi se někdy nemusí vybudovat základy, protože skleník je lehký a nemá tendenci se propadat do hlíny. Takové skleníky jsou upevněny k zemi kotvícími prvky, které jsou zabodnuté do země (60 cm hloubka). Dveře by měly být široké, aby se dalo projet s kolečkem hlíny a vysoké tak, aby jste se nemuseli ohýbat. Pořiďte si dveře uchycené v pantech. Mají dlouhou trvanlivost a výrobce je dodává i v prodloužené variantě. Okna nakupte od výrobce, budete mít možnost určit kolik jich chcete. Okna jsou důležité pro ventilaci a by nedošlo v parných dnech k přehřátí. Můžete si okna osadit automatickým otvíračem. Jeho cena se pohybuje okolo 640Kč/ 1 ks. Pokud vychytáte bonusy za nákup, můžete takové otvírače získat zdarma. Kostra skleníku musí být z profilového plechu různé tloušťky, často jsou i pozinkované. Odolnější a těžší jsou kostry vyrobené  z oceli a železa v pozinku nebo lakované. Jako výplň se používá buď sklo nebo dutinkový polykarbonát. Ten má tloušťku 46 mm nebo 10 - 20 mm. Čím tlustší, tím lepší tepelně izolační vlastnosti. Pokud zvolíte polykarbonát, vystačíte si s lehčí hliníkovou konstrukcí. Sklo může být čiré, nebo z jedné strany krupičkovité. Ty zabraňují vytvoření čočky a spálení rostlinek. Skleněné výplně mají tloušťku 4 mm. Skleněné výplně potřebují konstrukci z profilového plechu o tloušťce minimálně 1 mm.
Stavba skleníku
Zručnějšímu kutilovi potrvá stavba skleníku minimálně jeden den. Profesionálové to zmáknou už za tři hodiny. Pokud se rozhodnete pro montáž skleníku od odborníka, připravte se na částku cca 2 000 Kč za standardní skleník, nebo 10% z ceny skleníku. Skleníky mají dodací lhůtu minimálně 1 měsíc, takže si jeho nákup naplánujte hodně dopředu.      

Publikováno: 06. 01. 2017

Kategorie: Nezařazené

Autor: Lucie Vrána