Srubové domy

Chceme-li plně pocítit kouzlo venkovského života, stačí změnit betonový nebo cihlový dům,kde žijeme, na skutečný, dokonalý a útulný dřevěný domov. Ticho a klid, nádherná vůně dřeva, neobvyklý interiér nás přinejmenším přenese do zcela jiného světa. Toto a mnoho dalších faktorů jsou výhodami bydlení v dřevěném domě, který patří do tradiční venkovské architektury. Jde o přírodní, ekologickou stavbu, vytvořenou samotnou přírodou!

Výhody dřevěného srubu

Pohodlné mikroklima je velkou výhodou takových staveb. V dřevěném domě je vlhkost regulována přirozeně, není příliš suchá ani příliš vlhká. Dřevo totiž doslova dýchá a tak se nemusíme obávat, že nám bude v zimě zima a v létě teplo. Musíme také dobře a dostatečně větrat. Ekonomický faktor, je další výhodou. Stavba stojí podstatně méně, než klasická zděná stavba. I vnitřní uspořádání nepotřebuje tolik pozornosti, jako zděné domy, kde musíme počítat i s výmalbou a tapetami, také není potřeba nepřetržitého vytápění a dům celkově nepůsobí chladným dojmem. Zdůraznit také musíme i rychlost stavby. Tady můžeme počítat s několika týdenní prací a máme hotovo. Dřevostavby rostou poměrně rychle a není zde potřeba mokrých stavebních prací, jako například betonování. Sruby se také mohou postavit prakticky v každém ročním období.

Začít musíme výběrem vhodného materiálu

Každá stavba domu, ať už se jedná o zděný nebo dřevěný, musí mít dokonalý, přehledný a správný projekt. Bez toho se nemůže žádná stavba realizovat. Musíme si ujasnit priority, představy a přání, musíme si zvolit i možnou velikost domu, podlaží a podobně. To vše musíme samozřejmě přenechat odborníkům, kteří nám jistě poradí i s výběrem vhodného materiálu. Dřevo je hlavním materiálem pro stavbu srubu a musíme tomu také přikládat náležitou váhu. Je to ale také tak trochu otázka našich finančních možností. Sruby se dají postavit prakticky z jakéhokoliv dřeva. V úvahu připadají zejména jehličnaté stromy pro větší výdrž a životnost domu, ale mohou to být i některé listnaté stromy. Můžeme mít srub například z borovice obecné, modřínu, cedru, osiky, severní borovice, ale i klasického smrku, ale tady je třeba upozornit na to, že je náchylnější k rozpadu. Pokud chceme mít srub opravdu královský, můžeme jej postavit z cedrového nebo modřínového dřeva, ale tady musíme počítat s většími náklady. Borovice je nejtrvanlivější a nejmodernější materiál, s nímž lze velmi snadno pracovat. Modřín se však obtížně zpracovává, nepodléhá hnilobě, což je rozhodujícím faktorem při výběru. Cedr má měkké dřevo ve srovnání s předchozími verzemi a má podobné vlastnosti jako borovice. Cedr se ale také nejlépe používá pro vnitřní dekoraci domu, protože má velmi krásnou texturu a příjemnou vůni. Aspen má krásný bílý odstín dřeva a je odolný proti vlhkosti, ale má vážnou nevýhodu - vydává nepříjemný zápach při vysokých teplotách. Dřevo je nejen přírodní materiál, který nádherně voní i dlouhou dobu, ale je to i poměrně lehký materiál, takže stačí lehký, hlubší podklad.

Technologie stavby

Dnes máme nové stavební metody a inovace v oblasti stavebnictví, přesto jsou tyto dřevěné domy postaveny podle tradiční technologie. Pokud chceme, aby nám dům sloužil mnoho let a i další generace jej mohli obývat, musíme se také o dům náležitě starat. Existují dnes spolehlivé lazury a nátěry, které účinně chrání dřevo před nepříznivým počasím i hmyzem. Je třeba se ale poradit s odborníkem. Útulný, teplý, pěkný, dokonalý - to jsou jen některé z asociativních vlastností dřevěných domů. Silné, spolehlivé, odolné dřevěné domy z přírodního dřeva a příjemným mikroklima dnes lákají mnoho zájemců o vlastní dům. Musíme ale také počítat s tím, že takový srub nemůže stavět někde v městské zástavbě mezi panelovými domy. Sruby jsou vhodné na okraj města nebo ještě lépe spíše na vesnici, kde je úzce spjat s okolní přírodou.

Publikováno: 10. 03. 2019

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Lucie Vrána