Sauna a její popularita

O sauně toho bylo napsáno již mnoho. Nemusíme ani nějak dlouze představovat její princip nebo funkci. Co bychom ovšem mohli zmínit je fakt, že pravidelné saunování přináší našemu tělu velký požitek a daleko větší obranyschopnost. V sychravých podzimních dnech tak můžeme virovým onemocnění ukázat, že na nás zkrátka nemají. Navíc se z těla vyplavují škodlivé látky, které tělu zrovna neprospívají a sauna je vlastně i místem, které nás dobije energií.

Oblíbenost sauny stále stoupá

Dnes je sauna oblíbeným místem nejen ve Finsku, kde ji můžeme vidět skoro v každém domě, ale i u nás. Tady si ji pořizujeme také z důvodu osobního, protože domácí sauna má velké výhody. Nemusíme se s nikým dělit, teplotu si zde určíme sami, saunování můžeme provést prakticky kdykoliv a pokud jsme trochu stydliví, tak v domácí sauně si užijeme své intimity. Saunu můžeme mít doma v několika formách. Jedna nás zavede na zahradu, kde můžeme mít saunu jako zahradní domeček a zde na velikosti nezáleží, další volba může být například v domě v atypickém prostoru, kdy chceme využít každý centimetr a o to víc budeme mít doslova originál a třetí možností je saunová kabina, kterou můžeme umístit i do menších bytů.

Co bychom měli o finské sauně vědět

Finská sauna je suchá parní místnost, ve které dochází k účinnému střídání horkého vzduchu se studenou vodou, což vede ke zvýšení pocení. Současně teplota ohřevu vzduchu dosahuje 100 stupňů a teplota vody - 40 stupňů. Poté je lidské tělo ochlazeno studenou sprchou nebo chladnou vodou v bazénu. Tento postup se opakuje.

Stavba sauny svépomocí nebo s profesionální firmou

Máme - li v plánu stavbu domácí sauny, musíme si nejdříve rozvrhnout, kde ji chceme umístit, kolik do této realizace chceme investovat a zda si vše zařídíme sami, nebo se spíše obrátíme na profesionály. U té první varianty je nutný nějaký projekt, ke kterému musíme mít materiál a povolení, jedná - li se stavbu na zahradě. Ale i stavba v bytě potřebuje určitý souhlas. Co se týká materiálu, tak tady bychom chtěli zmínit, že vhodné dřeviny na stavbu sauny musejí být kvalitní a především suché a bez smůly. Jako oblíbený materiál se jeví smrkové, borovicové a modřínové dřevo, dále pak osika, olše a lípa. Pokud bychom chtěli ale něco luxusnějšího tak můžeme použít africký strom abachi, cedr, ale tady musíme počítat i s daleko vyšší cenou. Izolace sauny je jednou z nejdůležitějších částí sauny. Bez ní je sauna prakticky bezpředmětná. Kvalitní izolaci můžeme zhotovit nejen z minerální nebo čedičové vaty, ale v dnešní době není ničím výjimečným také PU panel, který je velmi podobný klasickému polystyrenu. Využití takového materiálu na jakékoliv izolace je vhodný.

Nezapomeňme také na kamna

Na co se určitě nesmí zapomenout je vytápění. Dřevo je stará klasika a jde také o určitý druh autentičnosti. Odpočívat, relaxovat při praskání ohně a dřeva v sauně je přece jen příjemnějším zážitkem. tato volby vytápění je ovšem trošku náročnější na přípravu a čas. Zatímco elektrická kamna znamenají spíše komfort a pohodlí. Je třeba počítat také ale s tím, že pokud je sauna větších rozměrů, malá elektrická kamna nám jistě stačit nebudou. Zrelaxovat své tělo i duši, odpočinout si a nabrat sílu na další dny nebo si jen utříbit myšlenky a odstranit stres, to vše v sauně můžeme kdykoliv se nám zachce, a to v případě, že se rozhodneme pro saunu domácího typu.

Publikováno: 04. 02. 2019

Kategorie: Bazény a relax

Autor: Lucie Vrána