Jak vybrat kuchyňskou linku na chalupu

Kuchyně je srdcem každé domácnosti. Pro kuchyni na chalupě to platí dvojnásob. Tam, kde trávíme volné chvíle, se chceme cítit útulně a pohodlně a zároveň mít vše praktické po ruce. Jak zařídit kuchyni na chalupě, abyste si v ní připadali zase jako za časů vašeho dětství u babičky? A jak takovou kuchyni vybavit? Nechte se inspirovat našimi nápady.

Vsaďte na přírodní materiály

Jedním z klíčových prvků kuchyně na chalupě je použití přírodních materiálů. Dřevěné skříňky a kamenné desky dodávají kuchyni rustikální nádech, který je pro venkovský domov ideální. Dalším způsobem, jak dosáhnout tohoto vzhledu, je použití narušených nebo lakovaných povrchových úprav na skříňkách a nábytku. Tak zvanou patinu přitom vytvoříte velmi snadno svépomocí. Kuchyni můžete ladit jak do rustikálního venkovského stylu, tak například i do stylu Provence, který nachází inspiraci na francouzském venkově.

V každém případě je však potřeba zachovat alespoň základní praktické dělení v závislosti na funkci prostoru. Hledáte inspiraci pro řešení kuchyně na chalupě? Porozhlédněte se ve fotogalerii rustikálních kuchyní, které se hodí do menšího i většího prostoru.

I víkendová kuchyně vyžaduje rozdělení na zóny

Vzhledem k tomu, že na chalupě či chatě trávíme obvykle jen několik měsíců v roce, nechce se nám do vybavení kuchyně na chalupě investovat příliš vysoké částky. I tak je možné si dopřát komfort a praktičnost, která je tak potřebná pro jakékoliv kulinářské počínání. I ta úplně nejmenší kuchyň na chalupě vyžaduje rozdělení na 3 funkční zóny.

Myslete na prostor pro vaření, mytí nádobí a ukládání potravin. V případě kuchyně na chalupě není nutné, aby bylo vše komfortně vybaveno jako v kuchyni u vás doma. Do vybavení varné zóny se počítá i dvouplotýnkový vařič s pracovní plochou. Na umývání nádobí je možné klidně restaurovat starý mycí stůl po babičce, kterému vůbec nevadí, že v chalupě není zavedena voda.

A na skladování potravin stačí vyčlenit chladnější kout v domě. I do něho je možné postavit starou vařenici, kterou si vlastníma rukama zrestaurujete. Důležité je, abyste při navrhování kuchyně dodrželi pohodlnou výšku pracovních ploch mezi cca 85 a 95 cm a měli dostatek prostoru na zpracování potravin. Některé venkovské kuchyně dovolují i umístění praktického kuchyňského ostrůvku, který slouží nejen k přípravě pokrmů, ale i k jejich konzumaci. Díky němu tak ušetříte místo na případný stůl se židlemi a získáte možnost praktického oddělení kuchyně od obýváku.

Jak rozvrhnout prostor venkovské kuchyně?

Prostor, který je v každé chatě či chalupě k dispozici, se samozřejmě liší. Kuchyně na chatě může být umístěna v samostatné místnosti nebo může být otevřena přímo do obývacího pokoje. Je důležité zvážit, jak budete kuchyň využívat, a podle toho naplánovat uspořádání prostoru.

Pokud hodně vaříte, vyplatí se investovat do kvalitních spotřebičů, které vám usnadní práci. Pokud často přijímáte hosty, je naopak vhodné vsadit na otevřené uspořádání kuchyně, které vám umožní komunikovat s hosty i během vaření. Možná vám v tomto ohledu bude lépe vyhovovat malý obývací pokoj propojený s kuchyní. Bez ohledu na to, jakou kuchyni na chalupě máte, vždy existují způsoby, jak ji udělat pohodlnější a praktičtější.

S trochou představivosti lze i tu nejmenší kuchyň na chalupě proměnit ve stylový a funkční prostor. Nevejde se vám do kuchyně celá linka? Nezoufejte. Nádobí pohodlně uložíte i do starší kredence, kterou můžete doplnit o praktickou závěsnou skříňku. Pokud nemáte na půdě starý nábytek po babičce, který by k tomuto účelu bylo možné zrenovovat, podívejte se po bazarech v okolí. Vhodný kousek nábytku do vaší kuchyně do staré chalupy tam na vás určitě čeká.

Klasická linka nebo samostatné skříňky?

Při rozmýšlení rozvržení vaší chalupářské kuchyně se řiďte především prostorovými možnostmi. Pokud máte na chalupě na vaření k dispozici opravdu jen malý koutek, postačí jej vyplnit několika skříňkami, do kterých skryjete vše potřebné a které budou vhodně navazovat na obývací prostor.

Poněkud velkorysejší interiér venkovské chalupy dovolí i vsazení klasické kuchyňské linky. Ty nejmenší se šířkou okolo 180 cm zajistí v kuchyni všechny tři nezbytné pracovní zóny, a zároveň beze zbytku vyplní prostor.

Co když není na chatě elektřina?

Někteří majitelé chalup se musí potýkat i s tímto problémem. Někdo na chatě elektřinu nemá, protože ji nechce, u jiného je problematické její zavedení. V každém případě i na chalupě bez elektřiny si můžete dopřát luxus kuchyňské linky.

Troubu a sporák můžete napájet plynem z bomby, kterou si stačí před létem pořídit v místním obchodě. Koneckonců i absenci tekoucí vody snadno zvládnete, pokud si zvyknete na to, že vaření na chalupě zkrátka stojí více námahy a vodu je nutné nosit ze studny.

Základní pravidla pro vytvoření rustikální kuchyně

Venkovská kuchyně je neodmyslitelně spjata se dřevem. Tento materiál by v ní měl převládat. Pokud jste však omezeni nejen prostorem, ale i rozpočtem, svoji úlohu dobře splní i kuchyňský nábytek z lamina, u něhož si navíc můžete zvolit dekor podle vlastního vkusu. Levné kuchyně na chalupu vyjdou opravdu jen na pár tisícovek a svoji funkci splní beze zbytku.

Z hlediska tvarů v kuchyni, vsaďte spíše na ty oblejší. Ty se mohou projevit na zakončení okrajů pracovní desky, na skříňkách, kování anebo oblém zakončení ubrusů a ubrousků. I ty mají v rustikální kuchyni svoje místo. V oblasti barev sáhněte spíše po přírodních odstínech teplých barev. Ideální je hnědá, béžová, okrová či vanilková.

Co se týče kuchyňských doplňků, mohou být staré i nové, ale vždy v souladu se zvoleným stylem. V rustikální kuchyni tedy není místo pro lesklé chromové baterie nebo minimalistické kuchyňské spotřebiče. Krásná kuchyňská utěrka zavěšená na věšáku nebo rukavice do trouby nedbale pohozená na pracovní desce se do obrazu skvěle hodí. Nezapomeňte, že navzdory barevnému nátěru dřevěných skříněk by měla být vždy viditelná přirozená struktura dřeva.

Atmosféru dolaďte doplňky

Doplňky jsou tím, co udělá z vaší kuchyně na chalupě opravdový skvost. Využít můžete staré porcelánové nádobí po babičce, mlýnky na sůl a pepř, romanticky vypadající prostírání, proutěné košíky a nádoby, staré formy na bábovku a další pochutiny, které ledabyle rozvěsíte po zdech.

Starobylý charakter prostoru dokonale podtrhnou také nařasené naškrobené vitrážky anebo dečka po babičce, kterou vyložíte prosklenou část kredence. Rozhodně do kuchyně zakomponujte i svazky vlastnoručně nasušených voňavých bylinek. Zařízení kuchyně ve staré chalupě zkrátka není jen o nábytku, ale také o celkové atmosféře, kterou právě vhodné doplňky skvěle podtrhnou.

Zařaďte osobní prvky

Udělejte si kuchyň na chalupě skutečně svou tím, že do ní přidáte několik osobních prvků. Může to být cokoli od rodinných fotografií až po zděděné nádobí předávané z generace na generaci.

Starožitné kuchyňské náčiní je také skvělým dekoračním předmětem, a zároveň praktickým doplňkem každé kuchyně. Keramické květináče naplněné bylinkami nebo čerstvými květinami jsou vždy vítaným doplňkem. Vintage utěrky, záclonky, které vyšívala babička a další drobnosti, které vám připomenou staré časy, zajistí to, že z kuchyně vytvoříte osobité místo, do kterého se budete vždy rádi vracet.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Dekorace a zařízení

Autor: Lucie Vrána