Co je kořenová čistička? Funguje stejně efektivně jako chemie!

Možná jste již slyšeli termín kořenová čistírna odpadních vod. Že ne? Není divu. Dané slovní spojení není v běžném hovoru příliš frekventované a mnoho lidí stále nevědí, co to vlastně ve skutečnosti znamená. Ovšem kořenová čistička potěší především ty ekologicky založené jedince. Funguje podobně jako mokřady a používá se namísto mechanicko-biologické čističky. Jaké konkrétní výhody kořenová čistička nabízí? Největším benefitem je fakt, že se čištění obejde bez chemických látek a elektřiny.

Princip, na kterém kořenová čistička funguje

Základem je průtok již vyčištěné odpadní vody - ta se poté vlévá do kořenového filtru. Ovšem musí být zbavena veškerých mechanických nečistot, ty budou zlikvidovány jednoduše pomocí septiku. Tento typ čistírny si oblíbily jak eko-domácnosti, tak i některé obce, které taktéž kořenové čističky využívají. Předčištění odpadní vody provádějí za pomocí sedimentační nádrže. Až když se ve vodě nenachází žádné mechanické nečistoty, nateče z mokřadů do kořenového filtru. Tam zůstává přibližně až deset dní, aby za pomocí biologických a oxidačně redukčních procesů byla kompletně pročištěna.

Druhy kořenových čističek

1. Fytover – je to kořenová čistírna, která se obejde bez elektrické energie pouze za pomocí gravitace. Ovšem efektivně ji lze použít jedině v případě, že pozemek je dost svažitý. 2. Aerofyt – je bezpochyby nejefektivnější kořenová čistička, kterou na českém trhu nalezneme. Pro svou funkci je nutný přístup k elektřině, ale stále se pyšní svou jednoduchostí obsluhy a možností dlouhého vypnutí. V případě, že jste se rozhodli svou čističku odpadních vod vyměnit za kořenovou, zkontaktujte specialisty, kteří mají s tomto oboru bohaté zkušenosti, protože pouze tak docílíte opravdu efektivního systému, a nakonec i spokojenosti. Obrátit se můžete na rodinnou firmu Grania.

Publikováno: 17. 12. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána