Finská sauna

Finská sauna je v dnešní době velmi oblíbeným místem pro všechny, kdo touží po pohodlném a uvolněném životě bez stresu. Sauna tak postupuje stále výš v žebříčku oblíbenosti. Ve Finsku ji můžeme najít téměř v každém domě a naše země nechce zůstat pozadu. Historie sauny se ale datuje do hluboké minulosti.

Sauna z pohledu historie

Již staří Římané věděli, že finská sauna je blahodárným místem pro odpočinek a duševní zdraví. Od 12. století se ve Finsku začaly objevovat zcela nové sauny. Byla to samostatná dřevěná budova, podobná srubu. Uvnitř byla jedna místnost s kamny na dřevo společně s parní komorou. Technický pokrok však nezastavíme ani při inovaci sauny. Zdokonalila se nejen výstavba, ale také vytápění sauny a v dnešní době také design. K ochlazení je dnes použita sprcha, která může být i jako součást sauny, o které si v minulosti museli nechat jen zdát a k ochlazení používali výhradně přírodních vodních zdrojů.

Sauna a její princip

Sauna je oslavou pro tělo i duši. Je to skvělé místo pro očistu a léčbu celého těla. Při správné návštěvě získá duše i tělo lehkost a harmonii. V sauně můžete odpočívat po náročném pracovním dni. Hlavním rysem finské sauny je to, že nejde o parní lázeň v obvyklém slova smyslu. Suchý vzduch je ohříván na velmi vysokou teplotu, a která aktivuje pocení. Ve finské sauně se 110 stupňů Celsia, nepoužívá se koště a tělo se musí také ochladit pod sprchou. Relativní vlhkost vzduchu se ve finské sauně pohybuje kolem 10%. Tělo se značně potí a nutí nás k intenzivnějšímu způsobu saunování. Finská sauna je velmi oblíbená a k její výstavbě nám bohatě postačí minimálně 5 m2. Atmosféra tradiční sauny je suché, intenzivní teplo s vůní jehličnatých stromů v uvolněné poloze. Nízká vlhkost vzduchu vytváří nejlepší podmínky pro léčbu revmatismu, artritidy a dalších onemocnění pohybového aparátu. Silné suché oteplování má obecně pozitivní účinek na jakékoliv zánětlivé procesy, které způsobují jejich pokles.

Stavba finské sauny

Výstavba finské sauny musí být provedena z kvalitních materiálů. To nejen prodlouží život takového komplexu, ale také bude mít příznivý vliv na lidské zdraví a pohodu. Špatně provedená stavba nebo nekvalitní materiál stavební materiály nám naopak mohou škodit. je třeba se proto určitě poradit s odborníky. Firmy, které se zabývají stavbou takové sauny mají jistě mnohaleté zkušenosti a praxe jim byla vždy předlohou. Dnes můžeme ovšem mít také saunu jako hotový výrobek. Saunové kabiny se staly velmi oblíbené zejména pro malé byty. Umožňují tak dosáhnout maximálních účinků kabiny s minimálními náklady na místo v bytě. A také je můžeme umístit i do patrové budovy třeba do desátého patra. Firmy nabízejí různé velikosti, designové možnosti a také spojení saunové kabiny a hydromasážního boxu. Tady musíme ovšem počítat s vyšší cenou. Ale co bychom pro svůj komfort neudělali.

Publikováno: 15. 02. 2019

Kategorie: Bazény a relax

Autor: Lucie Vrána