Pěstujete bylinky? Zasaďte k nim kotvičník

Máte na zahradě bylinkovou zahrádku, kterou byste rádi rozmnožili o další rostlinku, která vám přinese blahodárné účinky? Kotvičník je bylinka, která snáší plné slunce až polostín a přináší do vaší zahrady zářivé, jemné květy žluté barvy. Pěstování této rostliny ze semen může být zajímavé, ale vyžaduje zvláštní péči.

Jak si poradit s pěstováním kotvičníku?

Namočení semen na několik dní do vody před výsevem napomáhá jejich rovnoměrnějšímu klíčení a snižuje riziko houbových chorob, a to tak, že substrát pro výsev spaříte nebo celý výsev namočíte do speciálního přípravku. Chcete-li zajistit úspěch při pěstování kotvičníku ze semen, vysazujte ho na trvalé stanoviště a po namočení nebo předpěstování. Přitom dbejte na dostatečnou drenáž a světlo. Jakmile sazenice zesílí a zakoření, prořeďte je, aby každá z nich měla dostatek prostoru pro šíření a růst. Kotvičník můžete také nechat "vysemenit", což znamená, že ho nemusíte vysazovat každý rok. Semena přezimují v půdě a na jaře vyklíčí připravená na další sezónu. Kotvičník zemní je krásným doplňkem skalek a dobře se uplatní i jako okrajové rostliny, takže jsou skvělým doplňkem každé zahrady. Při správné péči lze kotvičník úspěšně pěstovat i v našich klimatických podmínkách.

Co dělat s kotvičníkem?

Kvete koncem léta a na podzim a jeho jasně žluté hvězdicovité květy lákají opylovače. Kotvičník má také léčebné využití. Působí pozitivně například na akné a další kožní neduhy. Kotvičník je tedy nejen krásným doplňkem každého venkovního prostoru, ale nabízí také velké výhody z hlediska využití pro zlepšení kondice vašeho těla. Pravdou ale je, že kotvičník vypěstovaný v našich klimatických podmínkách nebude mít tak silné účinky jako ten vypěstovaný v jižních zemích, například v Bulharsku.

Kdy sklízet kotvičník?

Pokud chcete sklízet kotvičník, je nejlepší to udělat na podzim, kdy ještě kvete. V této době jsou také semena připravena ke sběru. Tyto rostliny můžete sbírat a skladovat tak, že je vysejete přímo na zahradě nebo je sklidíte a uskladníte na chladném a suchém místě, dokud nebudou opět podmínky vhodné k výsadbě. Tedy, dokud nenastane další jaro. O tom, jak pěstovat kotvičník se dozvíte ZDE.

Publikováno: 01. 05. 2023

Kategorie: Pěstování a údržba

Autor: Kateřina Štěpánková