Volte zlato jako svou investici. Tohle jsou důvody, proč se to vyplatí

Přemýšlíte nad investováním, ale zdá se vám to příliš složité? Nenechte si namluvit, že jedinou cestou jsou spořicí účty, jejichž nárůst zdaleka nevyrovná ani míru roční inflace. Místo toho se zaměřte na prověřené a snadno dostupné komodity, jejichž hodnota je nezpochybnitelná. Konkrétně jde především o investiční zlato. V jakých podobách ho můžete nakoupit a proč jde o výborný nápad na investici? To se dozvíte v tomto článku.

Zlato si uchovává svou hodnotu a odolává inflaci

Zlato je léty prověřená investiční komoditou, která je jasná víceméně každému. Jde o cenný kov, který můžete nakoupit, ale případně i prodat víceméně v jakékoliv zemi. Právě ohromná univerzálnost a celosvětový význam dělají ze zlata investici, která si drží svou hodnotu. Dokonce v průběhu roku v závislosti na aktuální poptávce hodnota i dále roste. Běžně je tak cena zlata v náskoku nad inflací. Obecně tak jde o doporučení, jak uchránit hodnotu svého majetku před postupným znehodnocením inflací. Jestli se tedy rozmýšlíte nad spořicím účtem, nebo pořízením investičního zlata, rozhodně si vyberte druhou možnost, protože jistě nebudete litovat.

Při nákupu investičního zlata neplatíte DPH

Aby bylo rozhodování ještě o něco jednodušší, je dobré poukázat na další výhodu zlata. Jde o osvobození od DPH. Toto zvýhodnění se přitom netýká žádné jiné investiční komodity. Při nákupu zlatých mincí či slitků tak nemusíte platit 21 procent DPH, což je částka, o kterou je nákup zlata levnější. I v důsledku toho klesla poptávka po investičním stříbru. Stále je však stříbro jednou z investic, která se i přes tento rozdíl vyplatí, protože jeho cena má dlouhodobě stoupající charakter.

Zlaté mince nebo slitky

A v jaké podobě si zlato můžete nakoupit? Pod pojmem investiční zlato si mnoho lidí představuje cihličky nebo klasické slitky. Jejich vzhled je univerzální a samozřejmostí je vysoká ryzost kovu, která je deklarována i na příslušném certifikátu. Jestli však chcete dát přednost více líbivému vzhledu zlata, vyberte si mince. V nabídce najdete klasické investiční ražby, jako jsou například mince Wiener Philharmoniker. Tyto nové mince přitom mají mnohdy cenu velmi podobnou klasickému slitku o stejné hmotnosti. A jestli se chcete pustit do sbírání zlatých mincí, jistě vás zaujmou designová provedení. Jde například o svatováclavské dukáty, které svou ryzostí a hmotností napodobují zásady stanovené samotným Karlem IV. Mince jsou prodejné samostatně, ale i v rámci celé sady. Na každé z nich je Karel IV. v umělecké ražbě. Tento kousek by tak rozhodně neměl chybět v žádné sbírce mincí.

Výše investice podle vlastního uvážení

Pro investiční zlato je typické také to, že si sami jednoduše určíte, kolik peněz chcete do tohoto drahého kovu investovat. Menší nákupy je možné realizovat v řádech menších tisíců korun. Pro velké investice se však nabízí i zlato v hodnotě stovek tisíc korun. U každého nákupu si pohlídejte přítomnost platného certifikátu a nakupujte pouze od prověřených společností ideálně již s nějakou historií.

Snadný nákup v kamenném obchodě nebo přes internet

Pro kvalitní a řádně certifikované investiční zlato se vždy vypravte do prověřeného obchodu, kde máte jistotu kvality. Pokud s investováním začínáte, přijde vhod rovnou návštěva kamenné pobočky, kterou najdete v Praze v Obecním domě či na Moravě ve Vsetíně. A jestli už investiční zlato znáte, můžete jednoduše objednat na specializovaném internetovém obchodě zlate-mince.cz. Samozřejmostí je bezpečná doprava s pojištěním, aby k vám vaše nová investice dorazila v pořádku.

Publikováno: 09. 10. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána