Rolety na okna patří: Jaké si vyberete vy?

Rolety coby druh stínící techniky „frčely“ už v 80. letech minulého století, a ve značně modernizovaném a stylovějším provedení se těší vysoké popularitě i v dnešní době. Nejenže naše ložnice, obýváky, kuchyně, ale i pracovny či kanceláře chrání co do soukromí před zvědavými sousedy a stalkery, ale zároveň plní roli vkusného dekoračního doplňku, který si už může dovolit téměř úplně každý. Jaké známe druhy rolet pro interiérové využití?

Látkové rolety

Tělo látkových rolet – logicky – pokrývá látka, která může být dle vašeho přání buď neprůsvitná, anebo poloprůsvitná. Látka se při stahování, respektive vytahování rolety na okna navíjí na hřídel, která je umístěna v prostoru nad oknem. Ovládání látkových rolet probíhá pomocí řetízku nebo elektricky – dle zvoleného typu.

Římské rolety

Na velice podobné bázi fungují římské rolety, jejichž konstrukci pokrývá také látka. Rozdíl je v tom, že při vytahování rolety se látka nenavíjí na hřídel, ale skládá do pravidelných, úhledných obdélníků. Rovněž zde je ovládání řešeno buď elektromotorem, anebo řetízkem.

Rolety den a noc

Samostatnou kategorii tvoří rovněž rolety na den a noc, známé též jako duo rolety. Na těch se střídají průhledné a stínící pruhy, které dělí volné prostory. Právě ty umožňují regulování do místnosti průchozího světla. Specifikem tak je, že ačkoliv vzhledem se duo rolety blíží klasickým roletám, co do funkčnosti připomínají spíše žaluzie.

Rolety do střešních oken

Speciální rolety si žádají střešní okna. Proto je důležité, aby takové rolety – ať už jsou z průsvitné, zatemňující nebo zcela zatemňující – měli pružiny bez aretace tak, aby látka zůstávala stále v tahu a neohrozilo její nežádoucí prověšení.

Kazetové rolety

Pokud nepotřebujete průchozí světlo regulovat, ale chcete úplně zamezit jeho přítomnosti v místnosti, jsou vhodným řešením kazetové rolety. Mají celohliníkovou konstrukci, speciální vodící lišty a kartáček. Tyto komponenty se dohromady starají o 100% zatemnění jak v noci, tak i během dne.

Publikováno: 21. 10. 2018

Kategorie: Interiér

Autor: Lucie Vrána