Tajemství dlouhotrvající ochrany kovových materiálů
UV záření, vlhkost, teplota, mechanické poškození. Tohle všechno hrozí kovovým materiálům. Abyste zabezpečili jejich dlouhodobou trvanlivost a zachovali čistý vzhled, je důležité vědět, jak je efektivně ochránit.
Kovové povrchy jsou často vystavené riziku koroze i jiným formám poškození v důsledku vnějších faktorů, jako je vlhkost, kyslík nebo chemické látky. Kvalitní venkovní antikorozní barva na kov, barva na železo nebo barva na plech mohou přispět k ochraně kovů, avšak existuje ještě několik možností. V tomto článku prozkoumáme základní techniky a tipy na ochranu kovových povrchů.
Ochrana před povětrnostními vlivy
Déšť, extrémní teploty, led či sníh negativně ovlivňují kovové povrchy. Kovy nemají rády vlhkost, vodu a teplo. Výsledkem je v těchto případech nejen koroze, o které si za chvíli povíme, ale mnohokrát i mechanické poškození.
Pokud nejsou kovové materiály před povětrnostními vlivy správně chráněny, na površích můžete zpozorovat škrábance, trhliny či jiné deformace. Opakované cykly zmrazování a rozmrazování mohou například přinést odlupování vrstev barvy, nakolik se kov stahuje a roztahuje. Při rychlých teplotních změnách může dojít k tvorbě ledových krystalů na površích, což může způsobit mechanické poškození nebo poškrábání.
Kovové materiály můžete ochránit například kryty, plachtami, případně fóliemi, které jim poskytnou účinnou ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Důležité je, aby tyto ochranné prostředky byly dostatečně odolné a těsné, aby zabezpečily, že kovový povrch zůstane suchý a chráněný před vlhkostí, sněhem, ledem a deštěm. Kromě toho, pokud konkrétní kovový výrobek například v zimě nepoužíváte, ho uskladněte v garáži nebo ve sklepě, kde bude chráněný před extrémními teplotami nabo vlhkostí.
Ochrana před korozí a UV zářením
Vlhkost, teplota či chemikálie dokáží na kovových površích vytvořit korozi. Tento proces negativně ovlivňuje nejen vzhled kovových materiálů, ale i jejich kvalitu a funkčnost. UV záření zase dokáže oslabit jejich strukturu, případně poškodit barvy na jejich povrchu.
Řešení je jednoduché. Pokud je to možné, používejte materiály, které jsou vůči korozi odolné, jako například nerezovou ocel, hliník či mosaz. Jestliže to možné není, aplikujte na povrch antikorozní barvu, případně nátěry chránící proti korozi. Skvělou volbou je i pozinkování či galvanické pokovování.
Některé barvy jsou vůči UV záření pocházejícímu ze slunce odolnější než jiné. Pokud tedy bude kovový povrch pravidelně a dlouhodobě vystavovaný slunečním paprskům, logickou volbou budou barvy, které jsou vůči němu odolnější. Mnohé barvy dnes už nabízejí kombinaci těch nejlepších vlastností jak proti korozi, tak proti UV záření, a to v jediném balení.
Péče o kovové povrchy je skutečným tajemstvím
Skutečným tajemstvím ochrany kovových materiálů je však péče o ně a jejich údržba. Když například vidíte, že sněží nebo se na povrchu vytváří led, odstraňte ho. Pokud je kovový povrch špinavý, očistěte ho. A pokud se na něm objeví rez, zbavte se jí.
Pravidelná údržba kovových povrchů je klíčová pro jejich dlouhodobou ochranu. Kontrola poškození, jako jsou trhliny, škrábance nebo odlupování nátěrů a barev, umožňuje identifikovat problémy včas a podniknout potřebné kroky k jejich nápravě. Právě rychlá reakce dokáže zachránit jak menší, tak větší povrchy. Pravda, péče o ty menší je jednodušší, nicméně nezanedbávejte žádný kovový materiál. Odměnou vám bude dokonalý vzhled a stoprocentní funkčnost.
Publikováno: 04. 05. 2024
Kategorie: Tipy a rady