Jak vybrat závěsy na chalupu

Většina majitelů chalup, chat či rekreačních domů na venkově si je buduje jako oázy, kam si jezdí o víkendech nebo o dovolené odpočinout. Ať už je takový dům zařízený rustikálně, historickým nábytkem po předcích, nebo je interiér zmodernizovaný, vhodný bytový textil vnitřek domů správně dotvoří. Dominantní součástí textilu jsou i na chalupě závěsy. Ty slouží nejen jako ochrana před sluncem a zvědavými sousedy, ale mohou místnosti vtisknout osobitý vzhled, samozřejmě, pokud si zvolíte ty správné. Jak vybrat závěsy na chalupu či chatu vám poradíme v tomto článku.

Závěsy s funkcí záclon

Zatímco v bytech má naprostá většina obyvatel záclony a k nim i nějaký druh clony (závěsy, rolety, žaluzie, japonské stěny…), většina chalup a venkovských stavení má poměrně malá okna a na nich často bývají také květiny, které okna částečně zakrývají.

Proto u nich poměrně často nebývají klasické záclony přes celé okno, ale jen krátká záclona v podobě pruhu na horní straně okna, případně záclonky upevněné přímo na část okenní tabule. Anebo tam záclona není vůbec a dekorační funkci plní právě závěsy, které jsou přes den roztažené a visí jen po stranách okna, případně jsou uchycené látkovým páskem.

Další možností je, že jsou z bavlněné látky ušité jen venkovské závěsy na okna, které plní spíše dekorační než praktickou funkci. Hodí se jako závěsy do kuchyně, nebo pokoje, zejména, pokud z nich okna vedou do zahrady či na jiné místo, kde vás nikdo nemůže rušit nevítanými pohledy.

Jak správně změřit závěsy

Prvním krokem je samozřejmě výběr správného rozměru. Venkovská stavení nemají standardizovaná okna, jaká známe z novostaveb, nebo panelové výstavby. Okna mohou být malá, velká, jednoduchá, dvojitá… To vše ovlivňuje rozměry, jaké by měly mít ušité závěsy.

Tip: V případě, že máte atypická okna, sáhněte raději po řešení na míru. Výsledek bude vypadat lépe. V ČR šije závěsy na míru např. Biante. Můžete tak mít i dobrý pocit z toho, že podpoříte lokální výrobu.

Na chalupách bývají závěsy spíše kratší, i když na nich v naprosté většině nejsou radiátory, ale topí se v kamnech nebo krbech. Závěsy ale mohou sloužit i místo dveří, kde už budou až na zem.

Změřte si nejen šířku okna, ale celý prostor, který chcete závěsem zakrýt. Ve venkovských staveních jsou poměrně často v jedné místnosti dvě okna vedle sebe, které zakrývají jedny závěsy. Proto změřte tyč či garnýž, na níž se budou závěsy zavěšovat.

Ať už plánujete závěsy jen pod kraj okna, nebo až na zem, vždy počítejte s tím, že několik centimetrů zabere zvolený styl zavěšení (kroužky, háčky, žabičky, oka, poutka…). Pokud chcete navléct závěsy přímo na tyč, nezapomeňte, že se bude muset část látky použít na lem.

Šířka závisí na tom, jak moc chcete závěsy řasit. Většinou se u závěsů zas tak moc neřasí, to je spíše doména záclon. Nezapomeňte ale, že by měla být šíře závěsu určitě větší než šíře okna či oken, jinak by uprostřed nebo na okraji zůstala mezera.

Když si budete šít závěsy doma, určitě počítejte s rezervou. Z látky na závěsy, která případně zbude, můžete ušít dekorace na chalupu, třeba ubrousky, chňapku, polštářky, podsedáky, případně závěsy na malá okna například v komoře, na toaletě apod. Můžete si samozřejmě ze stejné látky také vytvořit pásky na uchycení závěsů ke zdi.

Tip: Nezapomeňte, že i závěsy na chalupě a chatě je třeba udržovat. V závěsech ulpívá prach, takže je vhodné je pravidelně prát. Hodit by se vám na to mohl článek Jak prát závěsy na okna.

Jaký vybrat vzor a barvy?

Stejně jako v domech a bytech, také v našich víkendových obydlích by měl design závěsů odpovídat tomu, jak je celkově laděn interiér venkovské chalupy. Pokud obíháte starožitnosti a snažíte se mít chalupu zařízenou co nejvíce historickými, případně rustikálními kusy nábytku, asi nebude chtít závěsy s nějakým divokým vzorem a barvami.

Řešením mohou být jednobarevné závěsy v pastelových, případně i sytých barvách, nebo závěsy v tzv. vintage stylu. Ten často zahrnuje květinové motivy (růže, levandule, polní květy…), srdíčka, motýlci a další obrázky jak z porcelánu po babičce.

Venkovská stavení mají obvykle místnosti mnohem menší, než jsme zvyklí v současnosti, včetně nižších stropů. Do malých pokojů na chalupě, ale i na chatě se nehodí látky s velkými vzory, protože by je opticky ještě zmenšily. Barevnost by měla odpovídat spíše klasické barevné paletě. Pokud nemáte chatu s velmi moderním interiérem, tak tyrkysová, petrolejová, oranžová, vínová a podobné výrazné odstíny se do nich moc hodit nebudou.

Interiér staré chalupy také často provázejí výšivky. Máte-li doma nějakou milovnici ručních prací, můžete si nechat výšit na bílé plátno lidové ornamenty, nebo barevně obšít nůžkami vytvarovaný spodní lem závěsu a sladit je třeba s ubrusem po prababičce.

Oproti tomu závěsy na chatu nebývají zas tolik ovlivněny venkovským stylem. Třeba v pokoji pro děti můžete klidně i na chatě použít motivy z dětských filmů, nebo výraznější vzory v hlavní místnosti. Vždy ale závisí na celkovém vzhledu. I u víkendových domů platí, že méně je někdy více.

Kanafas – venkovská klasika

Látky, které jsou označovány jako kanafas, si většina lidí asi dokáže představit, ale víte, co to přesně znamená? Jedná se o stoprocentně bavlněné látky tkané plátnovou vazbou ze středně silných barevných přízí. Vzor na kanafasu nevzniká potiskem, ale výhradně kombinací barevných a bílých vláken do pruhů, nebo případně jejich křížením, tedy jako vzor károvaný.

Podoba látky je z obou stran stejná, takže u kanafasů neexistuje rubová a lícová strana. Kanafasové povlečení, ubrusy a závěsy v červenobílé nebo modrobílé kombinaci patří k české a moravské venkovské tradici. Později se bílá kombinovala i s dalšími barvami – zelenou, černou, šedou, žlutou, fialovou, růžovou…

Závěsy z kanafasové látky s barevně ladícím ubrusem i polštářky na židlích a lavicích patří k častému vybavení nejen chalup, ale také chat. Dá se říct, že kanafas je klasický chalupářský styl. Z kanafasu jsou také skvělé závěsy do roubenky.

Na chalupě si chceme odpočinout

Ne každý má to štěstí, že jeho chalupa leží na samotě u lesa. Ale protože většina z nás se chce o víkendu i o dovolené pořádně vyspat, je vhodné alespoň jako závěsy do ložnice na chalupě a chatě zvolit takové látky, které okna dobře zacloní. Na to existují speciální materiály označované jako Blackout a Dimout.

Závěsy Blackout dokonale chrání místnosti před sluncem a pouličním osvětlením díky speciální vrstvě, která pronikání světla zabraňuje z jedné, nebo obou stran závěsů. Závěsy Dimout místnost zatemní také, ale méně intenzivně, takže v místnosti zůstane šero. Z obou typů materiálů si můžete nechat ušít závěsy na míru, nebo si vybrat hotové závěsy v některém z mnoha rozměrů.

Tip na závěr: Na chatách a chalupách často vznikají z nedostatku jiného místa na půdách podkrovní pokojíčky. Pokud plánujete podobnou úpravu i vy, přečtěte si Jak zařídit podkrovní pokoj.

Publikováno: 18. 08. 2022

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána