Kalibry vám usnadní ověřování rozměrů

Ve strojírenství, truhlářství nebo třeba stavebnictví – tam všude jsou důležité rozměry. V každém oboru se používají jiná měřidla. Švadlena používá krejčířský metr, zedník svinovací metr a ve strojírenství se na ověřování rozměrů mnohdy používají kalibry. Nejde doslova o měřidlo, nenajdete na něm totiž žádnou stupnici. Kalibri jsou pomůcky sloužící k ověřování rozměrů, ovšem nemusíte z nich odečítat žádnou hodnotu. Hodnoty na nich ani nejsou. Mají dvě strany, jednu dobrou a druhou zmetkovou. Rozměry výrobku se ověřují tak, že se na něj obě strany nasadí. Jestliže ta dobrá sedí a zmetková nikoliv, vše je v naprostém pořádku.

Proč místo klasických měřidel využívat kalibry?

Protože práce s nimi je mnohem rychlejší. Nasadit kalibr na výrobek je otázkou pár vteřin. Navíc nehrozí riziko lidské chyby. Člověku trvá odečíst číslo ze stupnice, kromě toho se může přehlédnout. Částečně to mohou vyřešit digitální měřidla, práce s kalibrem je ale přece jenom snadnější. Zřejmě už vám došlo, že každý kalibr dokáže ověřovat pouze jeden jediný rozměr. Z toho důvodu se používají zejména ve velkovýrobě, mívají je například pracovníci na oddělení kontroly a kvality. Kupovat si kalibr na výrobu jediného produktu je poměrně zbytečné, nicméně v sériové výrobě jde o výborného pomocníka.

Válečkové, závitové kalibry a jiné druhy

Kalibrů existuje celá řada. Typické jsou například válečkové kalibry, jimiž se měří vnitřní průměry. Třmenový kalibr pomáhá měřit zase vnější rozměry. Speciální tvarové typy, mezi něž se řadí například závitové kalibry, jsou určeny k měření závitů, ozubení a dalších tvarů. Společnosti, jež se na prodej kalibrů specializují, jich mají v nabídce celou řadu na všechny možné rozměry. Kdyby vám přesto žádný nevyhovoval, vždy je možné nechat si vyrobit kalibr přímo na míru. Tuto možnost nabízí firma Michovský Tools, specialista na kalibry se širokou skladovou zásobou a rychlým dodáním. Atypické kalibry zpracovávají podle výkresů zákazníků, stačí se ozvat.

Publikováno: 07. 05. 2020

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána